14 kwietnia w Kościele niedziela biblijna i VIII Narodowe Czytanie Pisma Świętego

W Kościele katolickim w Polsce w dzisiejszą niedzielę – 14 kwietnia odbywa się VIII Narodowe Czytanie Pisma Świętego. Jego myślą przewodnią są słowa z Dziejów Apostolskich „Trwali w nauce Apostołów i we wspólnocie”.

Czytanie rozpocznie XVI Ogólnopolski Tydzień Biblijny pod hasłem „Powołani do Wspólnoty – Komunii z Bogiem i bliźnimi w Kościele”.

Narodowe Czytania Pisma Świętego odbywa się w Kościele katolickim w niedzielę biblijną – dwa tygodnie po Wielkanocy. Jego celem jest zaproszenie wierzących do osobistej, codziennej lektury i rozważania Słowa Bożego zawartego na kartach Biblii, którą ojcowie Kościoła nazywali „listem Boga do ludzi”. W tym roku towarzyszy mu hasło z Dziejów Apostolskich „Trwali w nauce Apostołów i we wspólnocie”. Nawiązuje ono do programu roku duszpasterskiego Kościoła w Polsce „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”.

Główne obchody Narodowego Czytania Pisma Świętego odbywają się w niedzielę 14 kwietnia we Wrocławiu, w Krakowie-Łagiewnikach i na Jasnej Górze. Mszy św. o godz. 7.00 w Krakowie-Łagiewnikach będzie przewodniczył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, o godz. 9.30 na Jasnej Górze ks. dr Marcin Zieliński, a we Wrocławiu o godzinie 13.00 biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej Jacek Kiciński – przekazało w komunikacie biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski.

W wielu parafiach po Mszy św. rozdawane będą kartki z wypisanymi fragmentami z Dziejów Apostolskich, które mogą stanowić dla wierzących przesłanie na cały rok.

Narodowe Czytanie Pisma Świętego zainauguruje w Kościele katolickim w Polsce XVI Tydzień Biblijny obchodzony w dniach 14 – 20 kwietnia. W tym czasie w diecezjach w Polsce zaplanowano sympozja, rekolekcje i spotkania modlitewne członków diecezjalnego „Dzieła Biblijnego”.

Pierwsze Narodowe Czytanie Pisma Świętego odbyło się w 2016 r. Inspiracją były obchody 1050. rocznicy chrztu Polski. Celem inicjatywy jest ukazywanie Biblii jako uniwersalnego tekstu kultury, który jest zbiorem motywów, symboli i wzorców osobowych obecnych w kulturze polskiej i europejskiej.

Organizatorem akcji jest Stowarzyszenie Dzieło Biblijne im. Jana Pawła II, Fundacja im. Rodziny Ulmów SOAR i Fundacja Dabar.(PAP)