17 września obchody 75. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę

Po Mszy św. odczytany zostanie apel poległych. Odmówione zostaną także modlitwy w intencji poległych na Wschodzie. Pod pomnikiem zostaną złożone wieńce i wiązanki kwiatów.

Organizatorami obchodów są: Miasto Stołeczne Warszawa oraz Fundacja Poległym i Pomordowanym na Wschodzie.

Wcześniej na Cytadeli, w nowej siedzibie powstającego Muzeum Katyńskiego z udziałem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego odbędzie się uroczystość odsłonięcia tabliczek epitafijnych z nazwiskami osób, zamordowanych w Katyniu. Tablice z nazwiskami ofiar sowieckiego terroru są pierwszą częścią Epitafium, które będzie sukcesywnie uzupełniane nazwiskami z kolejnych miejsc spoczynku zamordowanych na „nieludzkiej ziemi”.

17 września 1939 roku Armia Czerwona wkroczyła na tereny II Rzeczpospolitej, położone na wschód od linii Narew-Wisła-San. Był to efekt tajnego paktu Ribbentrop-Mołotow, podpisanego 23 sierpnia 1939 roku w Moskwie, który ustalał "strefy interesów Niemiec i ZSRR" na terytorium Polski.

Po napaści ZSRR na Polskę aresztowano ponad 200 tys. Polaków; oficerów, policjantów, ziemian i prawników. Wszystkim obywatelom II Rzeczpospolitej narzucono obywatelstwo radzieckie. Masowe wywózki na Syberię objęły około 1 mln 350 tys. Polaków.

Około 22,5 tys. oficerów i policjantów zostało zamordowanych w Katyniu, Charkowie i Miednoje. Miejsca pochówku ponad 7 tys. z nich są nieznane.