24 godziny dla Pana: On przebacza wszystkie twoje grzechy

Papieska Rada ds. Promocji Nowej Ewangelizacji wydała nowy zbiór wskazań duszpasterskich dla przeprowadzenia tej inicjatywy.

Papieska Rada ds. Promocji Nowej Ewangelizacji wydała nowy zbiór wskazań duszpasterskich, które mogą pomóc parafiom oraz wspólnotom chrześcijańskim w przeprowadzeniu inicjatywy wielkopostnej „24 godziny dla Pana”. Jest ona przewidziana w tym roku na 12 i 13 marca. Jej hasłem są słowa: „On odpuszcza wszystkie twoje winy”. Niezależnie od trwania pandemii Papież Franciszek ustalił, że również w tym roku „24 godziny dla Pana” odbędą się przed czwartą niedzielą Wielkiego Postu.

 

Aby podjąć tę inicjatywę należy zadbać o to, aby w piątek wieczorem, 12 marca oraz przez całą sobotę 13 marca otwarty był kościół. Trzeba w tym czasie umożliwić wiernym przystąpienie do spowiedzi, najlepiej podczas prowadzonej równolegle adoracji Najświętszego Sakramentu. Wydarzenie można rozpocząć w piątek wieczorem od nabożeństwa Słowa Bożego przygotowującego do Sakramentu Pojednania, a zakończyć celebracją świątecznej Eucharystii w sobotę po południu. Tam, gdzie z powodów sanitarnych celebracja sakramentów jest niemożliwa lub może w nich uczestniczyć jedynie ograniczona liczba wiernych, adoracja eucharystyczna może być transmitowana online, przygotowując w ten sposób wiernych do wzbudzenia aktu żalu doskonałego. Taki żal powoduje odpuszczenie grzechów powszednich, ale również ciężkich, ale oczywiście w tym przypadku zakłada postanowienie o odbyciu spowiedzi sakramentalnej, kiedy to tylko będzie możliwe.

 

W pierwszej części wskazań przedstawione są teksty, które zachęcają do przeżywania w pogłębiony sposób spotkania z kapłanem podczas indywidualnej spowiedzi. Mogą one również pomóc w przygotowaniu się do podjęcia aktu żalu doskonałego, w sytuacji, kiedy czasowo niemożliwe jest skorzystanie z Sakramentu Pojednania. Druga część może być użyta w czasie, kiedy kościół pozostaje otwarty, w ten sposób, że kiedy wierni oczekują na spowiedź, można im pomóc w modlitwie i medytacji poprzez refleksję na bazie Słowa Bożego. Materiał może również posłużyć do przygotowania katechezy na temat Sakramentu Pojednania.