24 maja – Modlitwa za Kościół w Chinach

Benedykt XVI ogłosił Dzień Modlitw za Kościół w Chinach w maju 2007 roku w "Liście do Katolików Chińskich". Prosił w nim, żeby liturgiczne wspomnienie Najświętszej Dziewicy Maryi, Wspomożycielki Wiernych, czczonej w sanktuarium maryjnym Sheshan w Szanghaju, stało się okazją dla katolików całego świata, by "zjednoczyć się w modlitwie z Kościołem, który jest w Chinach".

Komisja Episkopatu Polski ds. Misji zaprasza do wspólnej modlitwy za Kościół w Chinach, a także do wykorzystania podczas nabożeństw i spotkań informacyjnych materiałów opublikowanych m.in. w biuletynie informacyjnym "Chiny dzisiaj" wydawanym w Polsce od 2006 r. Przygotowali je siostry i duszpasterze związani z Ośrodkiem Migranta "Fu Shenfu", Siostry Misyjne z Chin oraz Naukowe Koło Misjologów Sekcji Misjologii UKSW.

Do wspólnej modlitwy zachęca też s. Aleksandra Huf ze Zgromadzenia Służebnic Ducha Świętego, która angażuje się w prace Stowarzyszenia Sinicum im. O. Michała Boyma (jezuity), które od półtora roku wspiera Kościół w Chinach. Zajmuje się przede wszystkim kształceniem sióstr zakonnych oraz kleryków pochodzącym z Chin.

"Katolicy w Chinach potrzebują wiele męstwa, by wyznawać swą wiarę. Nasz katolicyzm jest można powiedzieć katolicyzmem cieplarnianym, bo mamy pod ręką kapłanów i sakramenty. Dlatego musimy się tym darem dzielić" – podkreśla s. Aleksandra.

Polskie uroczystości z okazji Dnia Modlitw za Kościół w Chinach odbędą się w piątek w kościele św. Antoniego z Padwy przy ulicy Senatorskiej w Warszawie. Po nabożeństwie majowym, które rozpocznie się o godz. 17.30, zostanie odprawiona Msza św. Po Eucharystii zebrani wysłuchają prelekcji o. dr. Tomasza Szyszki SVD na temat sytuacji Kościoła w Chinach.

Uroczystości organizowane są nie tylko w Warszawie. 23 maja w Katowicach-Panewnikach odbędzie się sympozjum m.in. na temat posługi misyjnej w Chinach beatyfikowanego w 2012 r. o. Gabriela Marii Allegra OFM (1907-1976), tłumacza Pisma Świętego na język chiński. Natomiast od czerwca niektóre polskie miasta będzie odwiedzać wystawa chińskiego malarza Gary Chu Kar Kui.