‼️ Zachęcamy do zakupu ‼️
Niniejsza publikacja to pierwsza całościowa biografia niezwykłego zakonnika – męczennika II wojny światowej – bł. brata Józefa Zapłaty. Książka poza życiem Józefa Zapłaty ukazuje również eksterminację Narodu Polskiego na przykładzie obozów koncentracyjnych – Dachau i Mauthausen-Gusen.
Wydawnictwo Kontekst
Poznań 2021
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Objętość: 128 stron
Format: 148×210 mm
Zdjęcia: czarno-białe i kolorowe
Kategoria: biografie / historia
„Niniejsza publikacja to pierwszy tak szczegółowo opracowany biogram brata Józefa Zapłaty – Męczennika II wojny światowej, na podstawie świadectw i zachowanych dokumentów zebranych przez Autora. Mikołaj Wełnic poprzez niezwykłą osobę brata Józefa, na przykładzie KL Dachau, ukazał także rolę niemieckich obozów koncentracyjnych, jaką odegrały w eksterminacji Polaków, w tym polskich duchownych.
Błogosławiony brat Józef Zapłata ze Zgromadzenia Braci Serca Jezusowego, kancelista w kancelarii kardynała Augusta Hlonda, Prymasa Polski, więzień niemieckiego obozu koncentracyjnego Dachau, miał wielki dar oddziaływania na ludzi. Kochał każdego człowieka, co właśnie w niemieckich obozach koncentracyjnych dawało innym nadzieję przetrwania. Wiedział, że dawać świadectwo to jego powołanie, niezależnie od warunków i miejsca. W niemieckim obozie koncentracyjnym Dachau, który odczłowieczał, degradował, poniżał, brat Józef Zapłata – polski duchowny, zachował ludzką godność i chrześcijański etos. Zapominając o własnej nędzy, służył innym. „Zawsze cichy, spokojny, nie narzekający, był przykładem dla innych w znoszeniu tych wszystkich obozowych trudności”. Miał poczucie misji wynikającej z jego powołania i stał się świadkiem (martyr – świadek)”.
Dr Anna Jagodzińska
Instytut Pamięci Narodowej w Warszawie
Zainteresowanych publikacją zapraszamy do kontaktu w wiadomości prywatnej 🙂
‼️ Do nabycia w Domu Generalnym w Puszczykowie ‼️