Abp Gądecki: duchowe zmaganie trwa

W świecie, w Kościele i w życiu każdego pojedynczego chrześcijanina nieustannie trwa ciągłe zmaganie duchowe. Zwycięstwo w tym duchowym zmaganiu nazywamy nawróceniem – mówił w Środę Popielcową abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący Episkopatu zainaugurował w katedrze kolejny cykl poznańskich kościołów stacyjnych.

W homilii abp Gądecki skupił się na kuszeniu Jezusa i kuszeniu chrześcijanina. „Ewangelijny tekst o kuszeniu Jezusa wyjaśnia nam na czym polega duchowa walka. Na czym polega owo zmaganie, które nie było wydarzeniem przypadkowym, ale było niezbędnym przygotowaniem Jezusa do misji powierzonej Mu przez Jego Ojca. Na czym polega walka, jaką nasz Zbawiciel będzie toczył aż po krzyż” – zauważył metropolita poznański.

Abp Gądecki przekonywał, że w świetle nauki Jezusa potrzeby materialne nie powinny stawać się ważniejsze od potrzeb duchowych, a Królestwo Boże rozwija się i dojrzewa w nas dzięki pokarmowi jakim jest słowo Boże. Jezus odrzucając pokusy objawia całkowite zawierzenie Bożej Opatrzności i uczy, że cześć boską należy oddawać wyłącznie Stwórcy, a nie stworzeniu.

„Trzy odpowiedzi na trzy pokusy diabelskie pośrednio ujawniają trzy główne zasady kierujące życiem Pana Jezusa, a mianowicie pierwszeństwo słowa Bożego, pierwszeństwo wiary i pierwszeństwo służby Bożej” – podkreślił abp Gądecki.

Metropolita poznański zauważył, że kuszenie i zmaganie duchowe trwa nadal w życiu chrześcijan, bo głównym celem kuszenia jest zepchnięcie Boga do sfery prywatnej i wykluczenie Go z życia społecznego. „Niestety, nawet w Kościele Pan Bóg może zostać nieświadomie zmarginalizowany, skoro istnieje tak wiele pilnych potrzeb społecznych” – mówił abp Gądecki.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski życzył wszystkim, by Wielki Post był rodzajem długich rekolekcji, w czasie których będziemy się wsłuchiwać we własne serce i w głos Boga, aby – zwyciężywszy pokusy Złego – przygotować się do duchowego zmartwychwstania.