Abp Gądecki zawierzy dziś Naród i Kościół w Polsce św. Józefowi

7 października, w święto Matki Bożej Różańcowej, w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki dokona aktu Zawierzenia Narodu i Kościoła w Polsce świętemu Józefowi. Dokona tego podczas Mszy św. o godz. 18.00 w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

Papież Franciszek ogłosił 8 grudnia 2020 r. Rok Świętego Józefa. – Zmobilizowany tym zaproszeniem Ojca Świętego cały Kościół woła w tym czasie do świętego patrona. Wołamy w rodzinach, w parafiach, szczególnie 19. dnia każdego miesiąca, we wspólnotach, ale także w osobistych modlitwach. Szczególnym miejscem przyzywania wstawiennictwa św. Józefa jest nasze kaliskie, narodowe sanktuarium. Mimo trudnego czasu modli się w nim bardzo dużo osób z różnych stron naszej Ojczyzny – mówi w rozmowie z KAI biskup kaliski Damian Bryl.

Duchowny zaznacza, że Zawierzenie św. Józefowi to zaproszenie go do życia osobistego, naszych rodzin, Ojczyzny i Kościoła w Polsce. – Zawierzenie to wymaga od nas przede wszystkim ducha wiary, duchowego otwarcia i dyspozycyjności. Przez ten akt, przywołujący wstawiennictwa i opieki św. Józefa, wielkiego orędownika, zobowiązujemy się, że na wszystko, co się dzieje w naszym życiu osobistym, rodzinnym i w życiu naszej Ojczyzny będziemy spoglądać w duchu wiary. Pragniemy też, jak nasz Patron, być wiernymi Bogu, poprzez życie zgodne z Ewangelią – podkreśla bp Bryl.

Wydarzenie poprzedziły narodowe rekolekcje w dniach 3-6 października, które były przeżywane pod hasłem „Ojcowskiemu Sercu zawierzamy”. W ramach rekolekcji nauki głosili ks. Dariusz Dąbrowski, ks. Krzysztof Wons, ks. Piotr Górski, ks. Marcin Wiśniewski i ks. Dominik Chmielewski. Odbył się też koncert pt. „Św. Józef w muzyce baroku Indian Boliwijskich” w wykonaniu chóru pod dyrekcją Jacka Sykulskiego z Poznania ze wstępem ks. prof. Piotra Nawrota. Całość rekolekcji była transmitowana przez Telewizję Internetową Dom Józefa i Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej, a także Radio Maryja i Telewizję Trwam.

W Sanktuarium św. Józefa znajduje się cudowny obraz Świętej Rodziny nieznanego autora, namalowany ok. 1673 r., w którym szczególną część odbiera św. Józef. Obraz został ukoronowany koronami papieskimi 15 maja 1796 r. W 1985 r. miała miejsce rekoronacja obrazu Świętej Rodziny i IV Międzynarodowy Kongres Józefologiczny. 25 marca 1992 r. św. Józef został patronem nowo utworzonej diecezji kaliskiej.

Największym wydarzeniem w historii była wizyta Ojca Świętego Jana Pawła II 4 czerwca 1997 r., który zawierzył św. Józefowi wszystkie polskie rodziny oraz sprawę ochrony życia nienarodzonych zarówno w Polsce jak i na świecie.

Stolica Apostolska wychodząc na przeciw oczekiwaniom wiernych 30 sierpnia 1997 r. potwierdziła, że św. Józef jest Patronem i Opiekunem miasta Kalisza. W dniach 27 września – 4 października 2009 r. odbył się w Kaliszu X Międzynarodowy Kongres Józefologiczny.

Od I Niedzieli Adwentu 2017 r. do 6 stycznia 2019 r. papież Franciszek ustanowił Nadzwyczajny Rok Świętego Józefa Kaliskiego obchodzony w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Papież nadał także bazylice tytuł Narodowego Sanktuarium św. Józefa.