Abp Wiktor Skworc: Papież zachęcał biskupów do bliskości z Bogiem, biskupami, kapłanami i wiernymi

Papież zachęcał biskupów do bliskości z Bogiem, biskupami, kapłanami i wiernymi. Takie cztery poziomy relacji wymienił Franciszek w rozmowie z biskupami śląskimi i małopolskimi podczas ich wizyty ad limina apostolorum w Watykanie. Mówił o tym w Radiu eM abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki.

Abp Wiktor Skworc podkreślił, że spotkania zarówno z Ojcem Święty, jak i w poszczególnych kongregacjach przebiegały w atmosferze braterstwa. Papież m.in. mówił biskupom o synodzie, tłumaczył ideę synodalności, zachęcał też do budowania braterskich ojcowskich relacji z duchowieństwem. W rozmowie z metropolitą katowickim Franciszek zauważył, że znana mu jest postać ks. Jana Machy, którego beatyfikacja odbędzie się w Katowicach 20 listopada.

Podczas rozmów m.in. w Kongregacji ds. Służby Integralnemu Rozwojowi Człowieka, a także w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej, abp Skworc zwracał uwagę na poważne problemy społeczne wynikające z dekarbonizacji Śląska i na potrzebę przygotowania tu nowych miejsc pracy.

W rozmowie z kard. Pietro Parolinem, sekretarzem stanu, metropolita katowicki opisał stan relacji Kościół – państwo w Polsce. Podkreślił – jak mówił w „Rozmowie poranka” Radia eM – że najlepiej układają się one na poziomie samorządu, natomiast brak strukturalnego dialogu między różnymi kościołami a parlamentem, nie ma bowiem – jak zauważył arcybiskup – żadnej grupy łączącej  parlamentarzystów wszystkich partii, z którymi kościoły mogłyby prowadzić dialog. Podkreślił też, że według jego wiedzy od dłuższego czasu zamarły prace Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP i Konferencji Episkopatu Polski.

Jak dodał metropolita katowicki, jednym z ostatnich punktów wizyty biskupów w Stolicy Apostolskiej była w czwartek (28.10) Msza św. przy grobie św. Jana Pawła II, gdzie zostały ofiarowane liczne intencje przywiezione z Kościoła lokalnego.