Afryka woła o pokój

 

Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie zachęca do podjęcia w Środę Popielcową 5 marca 2014 r. ogólnopolskiej inicjatywy: „Dzień postu i modlitwy w intencji pokoju w Republice Środkowoafrykańskiej i ustanie prześladowań chrześcijan na świecie”.

Obywatele Republiki Środkowoafrykańskiej (RŚA) znajdują się w samym centrum konfliktu, którego nie da się żadnymi słowami opisać. Trwający od półtora roku konflikt w tym kraju sprawia, że 4,5 mln jego obywateli żyje w nędzy i głodzie. Opuszczająca Republikę islamska organizacja „Seleka”, okrada miasta i wioski, niosąc zniszczenie, gwałt i śmierć. – Wspominając owoce ogłoszonego przez papieża Franciszka 7 września 2013 roku dnia modlitwy i postu w intencji Syrii, zachęcamy do włączenia się wszystkich parafii w Polsce, w ofiarowanie postu ścisłego w intencji pokoju w Republice Środkowoafrykańskiej, w najbliższą środę popielcową 5 marca 2014 r. – mówi ks. Waldemar Cisło, dyrektor sekcji polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

– Trudna sytuacja w Republice Środkowoafrykańskiej dotyka także wielu polskich misjonarzy, którzy nie opuścili powierzonych im wspólnot, ale trwają przy nich, głosząc Dobrą Nowinę o Zbawicielu Świata, nie tylko w czasie pokoju, ale przede wszystkim teraz gdy pokoju nie ma – podkreśla abp Wiktor Skworc.

 

23 czerwca 2013 roku biskupi RŚA wydali dokument, w którym wyraźnie przedstawili katastrofalną sytuację kraju. Pod koniec ubiegłego roku Papieskie Stowarzyszenie PKWP udzieliło pomocy humanitarnej Republice Środkowoafrykańskiej na kwotę 800 000 zł.

– Zwracamy się o pomoc do wszystkich ludzi dobrej woli o sfinansowanie projektu, który będzie przeznaczony na zakup ubrań, leków i żywności dla uchodźców, którzy w środku nocy musieli natychmiast uciekać z domów, by ratować swoje życie. Według danych 68 000 osób uciekło do ościennych krajów, a 400 000 to są uciekinierzy wewnątrz kraju – podkreśla ks. Cisło.

Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie zachęca też do włączenia się w podjętą przez nie nowennę modlitw o pokój w Republice Środkowoafrykańskiej. Nowenna rozpocznie się w Środę Popielcową 5 marca i potrwa do 13 marca.