Światło Pokoju, które w okresie Świąt Bożego Narodzenia podróżuje po całym świecie, jest tradycyjnie zapalane w Betlejem, w Grocie Narodzenia Jezusa. Ze względu na obecną sytuację polityczną w Izraelu, płonącego światełka nie można było przywieźć w tym roku z ogarniętego wojną kraju. Mimo to tradycja bożonarodzeniowa, zainicjowana przez radio i telewizję ORF w Górnej Austrii, jest kontynuowana i Betlejemskie Światło Pokoju dotrze również w tym roku do milionów ludzi na całym świecie. W tym roku rozpoczęło swoją podróż po świecie od Christkindl w Górnej Austrii, miasta partnerskiego Betlejem. Natomiast uroczystość rozesłania odbędzie się podczas nabożeństwa ekumenicznego 14 grudnia w Wiedniu.
Od 1986 roku po światło pokoju jechała delegacja z Górnej Austrii. Ogień od lampy oliwnej, wiszącej w Grocie w Betlejem nad srebrną gwiazdą, oznaczającą miejsce narodzenia Jezusa, zapalało dziecko z Górnej Austrii wyróżnione nie tylko za dobrą naukę, ale też i aktywność społeczną. Decyzja o kontynuowaniu tradycji bożonarodzeniowej została podjęta świadomie, gdyż „aktualna sytuacja geopolityczna pokazuje, jak kruchy może być pokój”, wyjaśnił dyrektor regionalny ORF Górnej Austrii, Klaus Obeder, cytowany przez austriacką agencję katolicką Kathpress. Podkreślił, że w tym roku Światło Pokoju ma „szczególne znaczenie jako symbol nadziei i globalne wezwanie do pokoju”.
Tegoroczne Światło Pokoju przejął w kościele pielgrzymkowym Christkindl dziewięcioletni Matthias Secklehner z miejscowości Gschwandt koło Gmunden. Światełko, które w 2023 roku zapalił w Grocie Narodzenia Jezusa 12-letni Pillar Jarayseh, przywieziono samolotem do Wiednia i zostało przechowane do dziś przez austriackich skautów. „Dla mnie pokój oznacza, że nie ma strachu ani kłótni, że pomagamy sobie nawzajem i dobrze się dogadujemy” – wyjaśnił Matthias Secklehner, tegoroczne „dziecko pokoju”. 9-letni uczeń został wyróżniony za to, że w tak młodym wieku potrafił udzielić pierwszej pomocy rannej turystce.
Misja dla nas wszystkich
Światło Pokoju oznacza spójność, solidarność i nadzieję – właśnie tego potrzebujemy w trudnych czasach” – powiedział podczas przekazania premier rządu Górnej Austrii Thomas Stelzer. Podkreślił, że w obecnej sytuacji na świecie codzienna praca na rzecz pokoju i spójności jest „zadaniem nas wszystkich”.
Matthias Secklehner – „dziecko pokoju” – po raz pierwszy wystąpił 15 listopada podczas „Gali Światła w Ciemności” w programie ORF 2. Zaprezentuje także tradycje bożonarodzeniowe Górnej Austrii podczas programu Eurowizji „Adwentowy Festiwal 100 000 Świateł” z Florianem Silbereisenem w sobotę 30 listopada w ORF 2. W poniedziałek 23 grudnia o godz. 17.35 w ORF 2 światło będzie głównym tematem ogólnokrajowego, gwiazdorskiego programu „The ORF Peace Light Show”.
W Austrii Betlejemskie Światło Pokoju zapłonie tradycyjnie w Wigilię Bożego Narodzenia we wszystkich studiach radiowych i telewizyjnych publicznego nadawcy ORF, na dworcach kolejowych, w placówkach Czerwonego Krzyża i w koszarach wojskowych. Światełko płonie też niemal we wszystkich kościołach i w siedzibach wielu organizacji młodzieżowych. Od rana może je zanieść do swego domu każdy mieszkaniec tego kraju. W akcji obok skautów uczestniczą m.in. członkowie ochotniczej straży pożarnej, Czerwony Krzyż i austriackie koleje państwowe ÖBB.
38 lat tradycji
„Betlejemskie Światło Pokoju” zapłonęło po raz pierwszy w 1986 r. z inicjatywy radia ORF Górnej Austrii. „Matką” tego pomysłu jest austriacka artystka Ada Brandstetter, która w tymże roku zaproponowała, aby w Wigilię Bożego Narodzenia rozgłośnia podziękowała specjalnym światełkiem wszystkim sponsorom uczestniczącym w popularnej od lat w Austrii akcji pomocy niewidomym „Światło w ciemności”. Stąd narodził się nowy pomysł – światła pokoju z Betlejem, co dziś jest już nieodłącznym zwyczajem bożonarodzeniowym w ponad 30 krajach.
Wśród mieszkańców Austrii obie akcje: „Betlejemskie Światło Pokoju”, a nade wszystko starsza od niej, bo licząca już 80 lat, „Licht ins Dunkel” („Światło w ciemności”) cieszą się wielką popularnością. Reklama w telewizji i wielkie plakaty tych kampanii należą do stałych elementów czasu Adwentu.
Zwyczaj zapalenia Betlejemskiego Światła Pokoju w wieczór wigilijny przeniósł się z czasem do ponad 30 krajów, nie tylko w Europie, ale także w USA i krajach Ameryki Południowej. Od lat polscy harcerze przyjmują Betlejemskie Światło Pokoju od swoich kolegów ze Słowacji. Uroczyste przekazanie odbywa się w kaplicy na zakopiańskiej Głodówce.