Biskup legnicki zdecydował w sprawie procesu

Rusza proces beatyfikacyjny księcia Henryka II Pobożnego.

W sobotę 5 czerwca 2021 roku w Legnickim Polu odbędzie się uroczyste rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego księcia Henryka II Pobożnego na poziomie diecezjalnym. Otwarcie poprzedziło kilka lat prac historycznych zespołów badawczych

– Dzięki ich pracom zostały wypracowane materiały, które dały biskupowi legnickiemu Zbigniewowi Kiernikowskiemu materiał dotyczące tzw. pewności moralnej, by mógł wystąpić do Episkopatu Polski o tzw. nihil obstat. To diecezja legnicka uzyskała, więc zwróciła się o podobną opinię do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Watykanie. To otworzyło bezpośrednią drogę do otwarcia procesu, który niedługo ruszy – mówi ks. dr hab. Bogusław Drożdż, postulator procesu.

Wydarzenie zaplanowane na 5 czerwca br. oraz późniejsze działania trybunału ściśle określa prawo kanoniczne. W skład trybunału będzie wchodził delegat biskupa miejsca. W tym wypadku będzie to postulator. Będzie tam też miejsce dla tzw. rzecznika sprawiedliwości. Będą notariusze oraz potrzebni będą też biegli.

Rozpoczęcie procesu szczególnie cieszy mec. Stanisława Andrzeja Potycza, który w ramach Duszpasterstwa Ludzi Pracy ’90 od przeszło 30 lat promuje postać księcia Henryka.

– Nasze Duszpasterstwo Ludzi Pracy ’90 powstało dokładnie 9 kwietnia 1991 roku. Przypomnę tylko, że 9 kwietnia 1241 roku rozegrała się bitwa pod Legnicą. Od ponad 30 lat podejmujemy szereg działań, które miały przypominać postać księcia Henryka i jego żony Anny. Marzyliśmy też, że może kiedyś rozpocznie się jego proces beatyfikacyjny. Te marzenia zaczęły się mocno urealniać podczas prac I Synodu Diecezji Legnickiej, na zakończenie których przedłożyłem ówczesnemu biskupowi legnickiemu Stefanowi Cichemu prośbę o podjęcie starań o rozpoczęcie takiego procesu. Efektem było powołanie zespołów historycznych, a następnie, dzięki decyzji obecnego biskupa legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego, rozpoczęcie oficjalnych starań o ruszenie procesu – mówi mecenas.

Proces beatyfikacyjny, oprócz samej oceny heroiczności cnót i męczeństwa księcia Henryka, może przynieść usystematyzowanie naszej wiedzy o bitwie pod Legnicą a także podbojach Mongołów. Książę Henryk II Pobożny, syn św. Jadwigi Śląskiej, jest uznawany przez historyków za władcę, który miał bardzo dużą szansę zjednoczyć polskie księstwa i stać się królem Polski. Śmierć na Dobrym Polu pod Legnicą zniweczyła te plany.