Bp Bryl: niech modlitwa otwiera nas na bliźnich

– Niech społeczność ludzi, która tutaj się modli będzie wspólnotą ludzi, którzy wzajemnie wspierają się, którzy mogą na siebie nawzajem liczyć, którzy nie pozostają obojętni wobec cierpienia kogokolwiek – mówił bp Damian Bryl podczas Mszy św. w parafii pw. św. Pawła Apostoła w Ostrowie Wielkopolskim. Biskup kaliski poświęcił odnowioną świątynię i figurę św. Jana Pawła II.

W homilii celebrans akcentował, że każdy człowiek jest kochany przez Jezusa. – Chciejmy proszę otworzyć nasze serca na tę Jezusową miłość. Bóg nas pierwszy ukochał. Chciałbym, żeby ta prawda, która płynie z Bożego słowa wszystkich nas dotknęła. Jestem kochany, Bogu na mnie zależy, On z miłości do mnie oddał życie – zaznaczył bp Bryl.

Wskazywał, że największym szczęściem w życiu człowieka jest doświadczyć bycia kochanym i kochać bliźniego na wzór Jezusa. – Uczniów Jezusa poznaje się po miłości. Nie po miłości, która objawia się w wielkich czynach, ale po miłości wzajemnej. To doświadczenie miłości Pana Boga pobudza nas do tego, żebyśmy do naszych domów, do naszych społeczności, wśród których jesteśmy na co dzień zanieśli miłość – przekonywał kaznodzieja.

Dziękował wiernym za odnowienie świątyni. – Chciałbym wyrazić szacunek i wdzięczność za to dzieło, które podjęliście w ostatnim czasie. Bardzo za to dziękuję księdzu proboszczowi i wam drodzy parafianie, bo gdyby nie było waszego zrozumienia, waszego wsparcia i waszych ofiar, niewiele można byłoby zrobić. Bardzo za to wspólne dzieło dziękuję – mówił biskup kaliski.

Zachęcał wiernych do wzajemnej troski o siebie. – Niech ten pięknie odnowiony kościół będzie miejscem głębokiej modlitwy, ale też niech ta modlitwa porusza nas i otwiera na tych wszystkich, których spotykamy na co dzień. Potrzebujemy ducha solidarności, miłości wzajemnej. Proszę dbajmy o to. Niech społeczność ludzi, która tutaj się modli, będzie wspólnotą ludzi, którzy się wzajemnie wspierają, którzy mogą na siebie nawzajem liczyć, którzy nie pozostają obojętni wobec cierpienia kogokolwiek – powiedział duchowny.

Prosił, aby w czasie pandemii nie zapominać o osobach chorych i samotnych. – Miejmy dużą wrażliwość, szczególnie na osoby, które samotnie mieszkają, czy cierpią w szpitalu. Nie zawsze można bezpośrednio pomóc, ale dawajmy sygnały, żeby nie czuli się sami, szczególnie gdy chorują, gdy im trudno. Siostry i bracia miłość Chrystusa przynagla nas – stwierdził bp Bryl.

Przed Mszą św. bp Damian Bryl poświęcił figurę św. Jana Pawła II ustawioną obok świątyni. – Szkoła należąca do naszej parafii, a także osiedle noszą imię św. Jana Pawła II. Zrodziła się więc inicjatywa, aby z okazji 100. rocznicy urodzin Ojca Świętego postawić przed kościołem popiersie św. Jana Pawła II. Niestety, wybuch pandemii koronawirusa i związane z nią obostrzenia nie pozwoliły na zorganizowanie w ubiegłym roku uroczystości, dlatego w tym roku poprosiliśmy nowego biskupa kaliskiego Damiana Bryla, aby dokonał poświęcenia popiersia św. Jana Pawła II i odnowionego wnętrza kościoła – powiedział w rozmowie z KAI ks. kan. Jacek Kita, proboszcz parafii pw. św. Pawła Apostoła w Ostrowie Wielkopolskim.

Inicjatywę budowy kościoła na nowo powstałym osiedlu podjął proboszcz parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika ks. prał. Alfred Mąka. Zezwolenie na budowę uzyskano w październiku 1984 r., a już 15 grudnia swoją pracę duszpasterską podjął ks. Czesław Majorek. W Domu Katechetycznym utworzono kaplicę, która została poświęcona 22 grudnia 1984 r. przez abp. Jerzego Strobę. W tym dniu został utworzony ośrodek duszpasterski pw. św. Pawła Apostoła. Pełnoprawną parafią ośrodek stał się 1 czerwca 1991 r.

Prace związane z budową kościoła rozpoczęto w 1986 r. 30 czerwca 1996 r. kościół został poświęcony, a 24 września 2000 r. konsekrowany przez biskupa kaliskiego Stanisława Napierałę.

Dzwony noszące imiona św. Piotra Apostoła, św. Pawła Apostoła i św. Stanisława Biskupa i Męczennika zostały wykonane w marcu 1994 r. staraniem ks. prał. Czesława Majorka. W 2018 r. zostały odnowione i zawieszone na nowej dzwonnicy.

Po śmierci ks. prał. Czesława Majorka w 2006 r. proboszczem został ks. kan. Marian Niemier. Od 1 lipca 2015 r. proboszczem parafii jest ks. kan. Jacek Kita.