Czuwanie „z bł. Prymasem w Domu Matki” – 27/28 marca z udziałem osób życia konsekrowanego

O tym, jak miłością zwyciężać w codziennym życiu i w realizowaniu naszego powołania, o godności, którą mamy od Boga, te tematy m.in. podejmowane są w rozważaniach podczas czuwań „z bł. Prymasem w Domu Matki”. Jutro (27/28 marca) na modlitwę, która rozpocznie się Apelem Jasnogórskim, zaproszeni są zwłaszcza przedstawiciele życia konsekrowanego; zakonów, zgromadzeń i instytutów. Będzie to czas szczególnej modlitwy za osoby powołane do wyłącznej służby Bogu i o nowe powołania kapłańskie i zakonne. To w roku setnej rocznicy święceń kapłańskich bł. kard. Wyszyńskiego i prymicji, które miały miejsce na Jasnej Górze.

Czuwanie w Wielką Środę rozpocznie się Apelem Jasnogórskim o 21.00, o godz. 23.00 sprawowana będzie Msza św. z intencją o kanonizację Prymasa Wyszyńskiego.

 

– Jest to wyjątkowy też czas, bo to ostatnie czuwanie przed rozpoczęciem peregrynacji Obrazu Nawiedzenia w arch. częstochowskiej. Chcemy wypraszać wielkie owoce tego nawiedzenia Maryi w rodzinach, ale też prosić o powołania do życia konsekrowanego i powołania kapłańskie – do udziału w modlitwie zaprasza Agnieszka Kołodyńska, odpowiedzialna generalna Instytutu Prymasa Wyszyńskiego. Przypomniała, że to modlitwa zanoszona przez wstawiennictwo Prymasa Wyszyńskiego, który był inicjatorem peregrynacji kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w trudnym dla Kościoła czasie komunizmu. W latach 1953-56 opracował program duchowego przygotowania narodu do Milenium Chrztu Polski. Jego istotną częścią stała się peregrynacja rozumiana jako wejście Maryi w codzienne życie społeczeństwa. Uroczystości rozpoczęcia wędrówki Maryi w znaku Obrazu Nawiedzenia odbędą się w Wieluniu już 6 kwietnia.

Także nawiedzenie w domach zakonnych w Wieluniu – jak zauważyła Kołodyńska – rozpocznie się od symbolicznej daty 28 maja (u sióstr Antoninek), czyli liturgicznego wspomnienia bł. kard. Stefana Wyszyńskiego.

 

– Podczas czuwania w Wielką Środę na Jasnej Górze będziemy modlić się o odnowienie życia konsekrowanego, jeszcze większe otwarcie się na światło Boże w naszej codzienności, abyśmy mogli nieść je do ludzi nam bliskich, z którymi współpracujemy, do rodzin, żebyśmy byli przewodnikami do Pana Boga – powiedziała przedstawicielka Instytutu Prymasa Wyszyńskiego.

„Ten zwycięża kto miłuje” to przesłanie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego i hasło tegorocznych czuwań z „bł. Prymasem w Domu Matki”, które na Jasnej Górze odbywają się zawsze z 27 na 28 dzień miesiąca. Nocna modlitwa jest prośbą o kanonizację i zgłębianiem treści duchowego programu błogosławionego.