Dziś VIII Święto Dziękczynienia

Obchody Święta Dziękczynienia rozpoczną się o godz. 8.00 procesją z Kopią Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, która wyruszy pl. Marszałka Józefa Piłsduskiego. W południe rozpocznie się Msza św. z uroczystym Aktem Zawierzenia i Dziękczynienia, której przewodniczyć będzie abp Wojciech Polak, Prymas Polski.

– Dziękujemy i zawierzamy to jest istota tego dnia, który nas wszystkich przy Świątyni gromadzi – mówił zapraszając do Wilanowa kard. Kazimierz Nycz. Słowo „dziękuję”, jako wyraz wdzięczności Panu Bogu za wszystko co dzieje się w moim życiu i słowo „zawierzam”, w domyśle, moje życie ponieważ nikt z nas nie wie, co będzie jutro – mówił dziennikarzom metropolita warszawski.

Metropolita warszawski podkreślił, że święto jest także okazją do zawierzenia opiece Matki Bożej, w jej częstochowskim wizerunku wszystkich mieszkańców naszej ojczyzny.

W tym roku z racji przypadającej 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej partnerem Święta są Wojsko Polskie oraz harcerze. Mieszkańcy stolicy będą mieli okazję spotkać żołnierzy Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Żandarmerii Wojskowej oraz obejrzeć historyczny i współczesny sprzęt wojskowy. W specjalnie przygotowanych namiotach promocyjnych swoje wydawnictwa zaprezentują: Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej wspólnie z Wojskowym Instytutem Wydawniczym oraz Muzeum Wojska Polskiego.

Oprawę liturgii Mszy św., przed Świątynią Opatrzności Bożej, zapewni chór Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. We Mszy św. weźmie również udział Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego oraz Orkiestra Reprezentacyjna im. gen. Józefa Wybickiego.

Przybyłe na Święto rodziny będą mogły spróbować grochówki przygotowanej przez żołnierzy, a dzieci wziąć udział w grze edukacyjnej, zorganizowanej w ramach III Stacji Gry Rodzinnej, przez Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Jak co roku po Mszy św. której w samo południe przewodniczyć będzie metropolita warszawski, będzie można zapoznać się z postępami prac w budowie Świątyni Opatrzności Bożej. Dla dzieci przygotowano atrakcyjny program edukacyjno-kulturalny, z grami i animacjami realizowanymi przy współpracy m.in. z TVP, Polskim Radiem, Wojskiem Polskim, ZHR, Instytutem Papieża Jana Pawła II. O godz. 15.00 tradycyjnie do nieba wypuszczone zostaną baloniki „Dziękuję”.

Odbędzie się także pierwsza edycja festiwalu muzyki chrześcijańskiej „Moc Dobra”. – Chcemy zaprezentować nowych wykonawców, muzyków, którzy poniosą dobre wartości, nadzieję dalej w świat – mówił Darek „Maleo” Malejonek, dyrektor artystyczny festiwalu. Oprócz niego na scenie zaprezentują się także „Arka Noego”, „Deus meus”, Mietek Szcześniak, Antonina Krzysztoń z zespołem, 2Tm3 i wielu innych, a także laureaci konkursu, który odbędzie się w trakcie festiwalu.

Koncerty i wspólny śpiew będą trwały do godz. 21.00, kiedy to nastąpi modlitwa uwielbienia. O godz. 21.30 odbędzie się nabożeństwo czerwcowe. O godz. 21.37 nastąpi iluminacja świątyni i zakończenie obchodów.
W Święto Dziękczynienia, jak co roku, w całej Polsce będą zbierane ofiary na budowę Świątyni Opatrzności Bożej. Metropolita warszawski skierował list, który zostanie odczytamy we wszystkich diecezjach w kraju.

Święto Dziękczynienia w tym roku obchodzone jest po raz ósmy. Zostało ustanowione w 2008 r. z inicjatywy kard. Nycza.