Gdzie mieszkasz?

Wprowadzenie do modlitwy na 2 Niedzielę zwykłą, 14 stycznia

 

Tekst: J 1, 35-42

Prośba: o łaskę serca zdolnego usłyszeć głos Pana i pójście za Nim.

 

Myśli pomocne w rozważaniu:

  • Stań obok Jana, zobacz – jak on – przechodzącego Jezusa. Posłuchaj słów, które Jan wtedy wypowiada, wskazując na Jezusa. To jego krewny. Ale widzi w Nim kogoś więcej niż tylko krewnego. Jan widzi głębiej, rozpoznaje tego, który jest Barankiem Bożym, Tym, który gładzi grzech świata, który wybawia świat od nie-Miłości. Co wzbudzają w Tobie jego słowa i patrzenie na przechodzącego Jezusa? Czego pragniesz?
  • Dwaj uczniowie wyruszają za Jezusem, kiedy Jan na Niego wskazuje. Jednym z nich jest Andrzej. Nie znamy imienia drugiego ucznia – bądź nim Ty. Pójdź wraz z Andrzejem za Jezusem. A może nie masz na to ochoty? Może wolisz zostać ze znanym Ci Janem? Jan był mistrzem dla swoich uczniów, kształtował ich, prowadził. A teraz wskazuje na Jezusa. Czy pójdziesz za Panem?
  • Idziesz za Jezusem. Co czujesz? Co się dzieje w Tobie, kiedy On się odwraca? Bądź w tej scenie swoją wyobraźnią tak, jakbyś tam był, jakby się to działo rzeczywiście. Bo istotnie dzieje się to rzeczywiście – rzeczywistość biblijna jest trans-historyczna: to, co działo się wtedy, dzieje się TERAZ. A miejscem wydarzenia jest Twoje życie i Twoja wyobraźnia – miejsce spotkania z Bogiem TERAZ na tej modlitwie.
  • Czy słyszysz Jego pytanie: Czego szukasz? Pozwól, by w Tobie wybrzmiało, by dotknęło Cię do głębi. Czego szukasz w życiu, czego pragniesz? Bez pragnień nie ma w ogóle życia, a życia duchowego szczególnie. Nie ma energii by dokądkolwiek pójść.
  • Czy ciekawi Cię, gdzie Jezus mieszka? Usłysz słowa Jezusa: Chodźcie a zobaczycie. Pójdź za Nim. Zobacz, gdzie mieszka. Jakie uczucia to wzbudza w Tobie? gdzie zaprowadził Was Jezus, dokąd doszliście? A może to nie jest jakieś konkretne miejsce? Może wcale nie idziesz z kimś, lecz sam?
  • Znaleźliśmy Mesjasza… A Ty kogo znalazłeś, co znalazłeś? Co to znaczy dla Ciebie Mesjasz?

 

Na koniec tej modlitwy porozmawiaj z Jezusem o tym wszystkim, co Cię najbardziej poruszy, co przeżyjesz jako ważne dla Twego życia.