I poznacie prawdę a ona was wyzwoli

Wprowadzenie do modlitwy na środę, 20 marca

 

Tekst: J 8, 31-42

Prośba: o łaskę życia w prawdzie i wolności.

 

Myśli pomocne w rozważaniu:

  • Jezus znajduje się pośród Żydów, którzy Mu uwierzyli. Popatrz, jak wyglądają, jak się zachowują wobec Tego, który wypowiedział Słowo i to Słowo zapadło w ich sercach. Uwierzyli Mu… jak sobie wyobrażasz ten tłum, który jest wokół Jezusa, słuchający Go, i ludzi, którzy w tym tłumie Mu uwierzyli. Czy w jakiś sposób zamanifestowali swoją wiarę? Czasem czytamy, że np. wielu uwierzyło wtedy w Niego. Czy to jest jakoś widać na zewnątrz?
  • Posłuchaj słów, jakie Jezus kieruje do tych, którzy Mu uwierzyli. Jedno zdanie, które można godzinami rozważać i kontemplować. Trwać w nauce Jezusa to trwać przy Nim, być z Nim w zażyłej relacji, ponieważ w chrześcijaństwie nie chodzi o to, by być głosicielem jakiejś doktryny, lecz Osoby. Wszelka nauka swoje źródło ma w Osobie – Wydarzeniu Jezusa Chrystusa, który przynosi nam prawdę. Nam, pogrążonym w ciemnościach niewiary i fałszu. A ten fałsz mówi, że nie jesteśmy kochani przez Boga, jesteśmy przez Niego odrzuceni (z powodu naszych złych uczynków) i stąd sami musimy sobie radzić. Jezus przychodzi z prawdą o Ojcu, który nie przestaje nas kochać, każdego z nas. Każdego. Uznanie swojej grzeszności i uznanie miłości Ojca do grzesznika – właśnie ta prawda nas wyzwala.
  • Wyzwala nas prawda, a nie fasady, maski, dobre miny do złej gry, kłamstwa, życie iluzjami na swój temat i na temat innych. Wyzwala nas prawda, która jest Osobą, bo przecież Jezus mówi: „Ja Jestem Prawdą”. Popatrz na Niego i posłuchaj Jego słów. Co czujesz do Niego, konkretnie do Niego. Teraz.
  • Zobacz, jaką wolność ma Jezus. Oto są tacy, którzy uwierzyli w Niego, ale On nie próbuje im się przymilić, zachęcić, itp. Nie stosuje żadnych gier, fasad. Mówi prawdę. I ci świeżo wierzący są wprowadzani powoli w kryzys. Bo mogliby się pytać, czy postawili na dobrą osobę? A Jezus nie boi się mówić prawdy i atmosfera gęstnieje, staje się trudna, kiedy zarzuty stają się coraz cięższe. Patrz na Jezusa, Boga – Człowieka, który będąc Wolnością, pragnie nas uczyć wolności i do niej prowadzi. A droga wiedzie przez Prawdę, która wyzwala.

 

Na koniec tej modlitwy porozmawiaj z Jezusem o tym wszystkim, co Cię najbardziej poruszy, co przeżyjesz jako ważne dla Twego życia.