Inauguracja pontyfikatu 19 marca

W czwartek nowy papież spotka się po południu ze wszystkimi kardynałami w Kaplicy Sykstyńskiej. W sobotę o godz. 11 papież spotka się z dziennikarzami.

Jak poinformował ks. Lombardi, w niedzielę papież spotka się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański. Uda się też do bazyliki Matki Bożej Większej. W środę wieczorem Franciszek zadzwonił do emerytowanego papieża Benedykta XVI, przebywającego w Castel Gandolfo. Spotkają się prawdopodobnie w tych dniach – dodał ks. Lombardi.

Rzecznik Watykanu przyznał, że jest zaskoczony wyborem Jorge Maria Bergoglia z Argentyny na papieża. Podkreślił, że imię Franciszek wyraża "prostotę i ewangeliczne świadectwo". "Nie wiem, co powiedzieć, jestem w całkowitym szoku, uczestniczę w tym momencie radości Kościoła, ale muszę najpierw odnaleźć się w tej nowej sytuacji" – przyznał ks. Lombardi podczas briefingu. "To niespodzianka, która wyraża odwagę kardynałów" – stwierdził watykański rzecznik. "Po raz pierwszy mamy papieża pochodzącego z innego kontynentu" – dodał ks. Lombardi.

Na papieskim koncie na Twitterze "@pontifex" pojawił się wpis "HABEMUS PAPAM FRANCISCUM".