– Będziemy odtąd szczególnie upraszać wstawiennictwa świętego papieża, jako naszego świętego patrona, by za jego zachęta nie lękać się i iść naprzód z nadzieją – podkreśliła prezes Akcji Katolickiej w Polsce Urszula Furtak. Dodała, że „wielki apostoł narodu polskiego, pomoże odnajdować mądrość i moc w wypełnianiu zadań, do których świeckich – członków Akcji Katolickiej powołuje Chrystus w swoim Kościele”.
Prezes AK wskazała, że stowarzyszenie przygotowywało się do uroczystości nadania patrona specjalną nowenną oraz modlitewnym czuwaniem. Podczas Mszy św. odprawionej w archikatedrze warszawskiej członkowie Akcji Katolickiej odmówili również aktów oddania Akcji Katolickiej w Polsce św. Janowi Pawłowi II. Liturgię celebrował metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.
W homilii kardynał zwrócił uwagę, że przyjęcie Jana Pawła II za patrona zobowiązuje do przyjęcia tego wszystkiego, co powiedział. – Przyjmijcie dziś św. Jana Pawła II jako swojego orędownika przed Bogiem, jako tego który jest i może być dla nas wzorem wielu dróg do świętości – podkreślił.
Hierarcha przypomniał, że papież Polak był wielkim orędownikiem świeckich w Kościele. – Jan Paweł II był człowiekiem, który ze świeckimi był i rozmawiał; prowadził ich do zrozumienia tajemnicy Kościoła, który jest jeden i wszyscy jesteśmy jego członkami – wskazał metropolita warszawski.
Kard. Nycz przypomniał również rolę, jaką we współczesnym Kościele odgrywają osoby świeckie. – Macie obowiązek angażować się w życie społeczne i polityczne. To wasze zadanie i wasza własna odpowiedzialność – zaznaczył purpurat. Przestrzegł także członków Akcji Katolickiej przed klerykalizacją świeckich.
Dekret Stolicy Apostolskiej ustanawiający św. Jana Pawła II patronem Akcji Katolickiej w Polsce odczytał krajowy asystent kościelny AK w Polsce bp Mirosław Milewski.
Msza święta w archikatedrze św. Jana Chrzciciela zakończyła odbywające się od piątku, 21 października w Warszawie zebranie Rady Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej. Podczas zebrania omówiono kierunki pracy i najbliższe inicjatywy AK, zaprezentowano program formacyjny na nadchodzący rok duszpasterski i zapowiedziano zaangażowanie w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Akcja Katolicka jest jedną z najbardziej znanych w Kościele w Polsce formą apostolstwa świeckich. Do jej zadań należy chrystianizacja wszystkich dziedzin życia. Jest to odpowiedź na współczesne trendy sekularyzacji wypierające wartości chrześcijańskie z przestrzeni społecznej.