Jasna Góra: „Gwiazda Kazachstanu” 3 maja zostanie przekazana episkopatowi tego kraju

W poniedziałek 29 kwietnia ołtarz "Gwiazda Kazachstanu" pojawił się na nowo w Jasnogórskim Wieczerniku. Natomiast 3 maja, w uroczystość Królowej Polski, zostanie przekazany przedstawicielom episkopatu Kazachstanu. W tej uroczystości oprócz biskupów polskich i kazachskich weźmie udział również Erik Utembajew, ambasador Kazachstanu w Rzeczypospolitej Polskiej.

Jasnogórskie uroczystości rozpoczną się modlitwą adoracyjną przy ołtarzu o godzinie 10.00 a o 11.00 na szczycie rozpocznie się Msza święta z udziałem Episkopatu Polski.

„Gwiazda Kazachstanu” pozostanie w Wieczerniku na Jasnej Górze do 7 maja. Wieczernik znajduje się po prawej stronie dziedzińca przed Bazyliką jasnogórską.

Na początku lipca ołtarz trafi do Kazachstanu. Będzie to kolejne, już trzecie miejsce na świecie Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu w intencji Pokoju, które powstało w ramach idei „12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju”, które realizuje Stowarzyszenie Communita Regina della Pace.

Celem tego stowarzyszenia jest apostolstwo modlitewnej adoracji Chrystusa Eucharystycznego oraz wspieranie wszelkich inicjatyw podejmowanych na rzecz budowania pokoju na świecie. W jego ramach planowane jest utworzenie w różnych miejscach na świecie dwunastu ośrodków wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu w intencji pokoju – na wzór dwunastu gwiazd w koronie Maryi Królowej Pokoju.

Trzy takie ośrodki już istnieją. Pierwszy powstał w 2009 roku w Jerozolimie, gdzie w kaplicy przy IV stacji Drogi Krzyżowej umieszczono ołtarz tryptyk „Niewiasta z Jeruzalem – Królowa Pokoju”. Drugi ośrodek to Medjugorie, gdzie zainstalowany w 2011 roku ołtarz ma kształt dwumetrowej kryształowej monstrancji. Trzeci ośrodek znajduje się w niewielkim Oziornoje w Kazachstanie.

Ołtarz jest pentaptykiem i ma kształt ogromnego tabernakulum o szerokości ponad 7 metrów i wysokości przekraczającej 2 metry. To plastyczna refleksja o Bożym Miłosierdziu. Jak przyznał w jednym z wywiadów jego twórca, gdański artysta Mariusz Drapikowski, inspiracją przy tworzeniu tego pięcioskrzydłowego dzieła był „Tryptyk rzymski” bł. Jana Pawła II, a w szczególności jego trzecia część o wejściu na Górę Moria. W ołtarzu umieszczono relikwie wielkich orędowników Miłosierdzia Bożego – św. Faustyny Kowalskiej i bł. Jana Pawła II.

Niewielkie Oziornoje w Kazachstanie to mała miejscowość licząca około 600 mieszkańców o szczególnej historii. Wyróżnia je tamtejsze Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju – najmniejsze na świecie. Do tej zagubionej w stepie wsi w 1936 roku zesłani zostali Polacy wysiedleni z Ukrainy. W 1941 roku groziła im śmierć głodowa i wówczas doświadczyli szczególnej opieki Matki Bożej. W uroczystość Zwiastowania NMP, w pobliżu wioski, z topniejącego śniegu zaczęło się tworzyć jezioro, które w krótkim czasie w niewyjaśniony sposób wypełniło się rybami. Dzięki nim ludność Oziornoje i okolic przetrwała do końca wojny. Jezioro powstaje nadal, choć nie co roku.