Jedna z najstarszych niemieckich diecezji redukuje liczbę parafii o osiemdziesiąt procent

Judith Rupp, rzeczniczka prasowa diecezji Trewiru na zachodzie Niemiec, w wywiadzie dla Catohlic News Service stwierdziła, że zmiana doprowadzi do tego, że „administracyjne i strukturalne kwestie” pochłoną o wiele mniej czasu i pieniędzy. Jej zdaniem jest to również odpowiedź na papieskie wezwanie do „misjonarskiej kreatywności”.

 

„Chcemy bardziej skupić się na potrzebach ludzi i bardziej niż do tej pory integrować charyzmaty ochrzczonych z codziennym życiem Kościoła” – powiedziała Rupp.

 

16 lutego bp Stephan Ackermann, ordynariusz diecezji Trewiru, ogłosił, że liczba parafii zostanie zredukowana ze 172 do 35. Reorganizacja wejdzie w życie w 2020 roku. Od tej pory każda parafia będzie kierowana przez duchownego oraz dwóch pełnoetatowych świeckich.

 

„Parafia jest integralną częścią cywilizacji zachodnio-chrześcijańskiej, która na przestrzeni lat doświadczyła głębokich i szybkich zmian. Wymaga to od nas nowych i skutecznych modeli działania. Nie możemy po prostu działać tak samo, jak w przeszłości” – powiedział bp Ackermann w wywiadzie dla lokalnej strony internetowej.

 

Jednak – jak informuje Niemiecka Agencja Prasowa DPA – zmiany napotykają na opór w niektórych wspólnotach, które obawiają się utraty ludzi i stabilizacji.

 

„Oczywiście nie wszyscy zgadzają się z reformą, jaką zamierzamy przeprowadzić. Wielu wciąż potrzebuje argumentów i chce zrozumieć nasze działania. Generalnie jednak, wierni rozumieją potrzebę przeprowadzenia kompleksowej reformy” – powiedziała Rupp.

 

Podobne reformy prowadzone są w innych krajach Europy, gdzie malejąca liczba wiernych sprawiła, że parafie zmuszone są do reorganizacji.