Kard. Dziwisz prosi o modlitwę

Kard. Stanisław Dziwisz zaapelował z tej okazji do wiernych Archidiecezji Krakowskiej o modlitwę w intencji powołań kapłańskich i zakonnych.

– Potrzebujemy księży oddanych całkowicie służbie Panu Bogu, Kościołowi i ludziom – mówił metropolita krakowski. Modlitwa o powołania to zdaniem hierarchy odpowiedź na ewangeliczne wezwanie: „Proście Pana żniwa, aby posłał robotników na żniwo”. Kardynał wyraża radość z powodu wzrostu powołań w Archidiecezji Krakowskiej w ostatnim roku. Hierarcha jest przekonany, że to owoc trwającej peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego i relikwii św. Siostry Faustyny i bł. Jana Pawła II.

„Serdeczną modlitwą należy otoczyć również i tych, którzy wprawdzie noszą w sobie przekonanie o powołaniu do służby Bożej w kapłaństwie, jednak brak im odwagi, by zdecydowanie pójść za głosem powołania” – czytamy w komunikacie Księdza Kardynała. Hierarcha swoją prośbę kieruje do wszystkich wspólnot parafialnych Archidiecezji Krakowskiej, wspólnot zakonnych, Ruchów, Stowarzyszeń katolickich i wszystkich wiernych. Prosi o podjęcie indywidualnej i wspólnotowej modlitwy w intencji powołań kapłańskich i zakonnych.

Prośba kard. Dziwisza związana jest z przypadającą 7 czerwca uroczystością Najświętszego Serca Jezusowego, która od 1995 r. obchodzona jest także jako Światowy Dzień Modlitw o Uświęcenie Kapłanów. Czerwiec to tradycyjnie miesiąc szczególnej czci oddawanej Sercu Jezusowemu. – Kościół czeka na kapłanów na wzór Serca Jezusowego, którzy żyją w perspektywie krzyża – każdego dnia podążają za Chrystusem na Golgotę, czyli każdego dnia oddają życie za innych – mówi o. Tomasz Jędruch SP, rektor Seminarium Zakonu Pijarów w Krakowie.

Czerwiec to również miesiąc, w którym młodzi ludzie, maturzyści, podejmują ważne życiowe decyzje. Jest to też czas rekrutacji do diecezjalnych i zakonnych seminariów. – Chciałbym, żeby człowiek, który przychodzi do seminarium świadomie rozeznał, że odpowiada na Boże wezwanie – mówi o. Jędruch.

Światowy Dzień Modlitw o Uświęcenie Kapłanów obchodzony jest w Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Został wprowadzony przez Jana Pawła II 23 czerwca 1995 r.