Kard. João Braz de Aviz zainauguruje Rok Życia Konsekrowanego

Kard. João Braz de Aviz zainauguruje 30 listopada br. Rok Życia Konsekrowanego. Z tej okazji prefekt Kongregacji Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego w imieniu papieża odprawi Mszę św. w watykańskiej Bazylice św. Piotra. W tym czasie Franciszek będzie przebywał z wizytą apostolską w Turcji. W Stambule z okazji prawosławnych uroczystości św. Andrzeja będzie gościem patriarchy ekumenicznego Konstantynopola Bartłomieja I.

Franciszek ogłosił rok 2015 Rokiem Życia Konsekrowanego w związku z 50. rocznicą ogłoszenia dekretu Soboru Watykańskiego II „Perfecta caritatis” o przystosowanej do współczesności odnowie życia zakonnego (28 października 1965 r.). W przeddzień rozpoczęcia Roku, który potrwa do 2 lutego 2016 przewidziane są modlitwy w rzymskiej bazylice Santa Maria Maggiore. W trakcie jego trwania przewidziano liczne inicjatywy i imprezy w Rzymie i na różnych szczeblach Kościoła powszechnego. Planowane są spotkania międzynarodowe, w tym: spotkanie dla młodych zakonników i zakonnic: nowicjuszy i nowicjuszek, profesów czasowych oraz wieczystych, którzy złożyli swe śluby nie więcej niż przed dziesięciu laty; spotkanie osób odpowiedzialnych za formację; międzynarodowy kongres teologii życia konsekrowanego; międzynarodowa wystawa „Życie konsekrowane – Ewangelia w ludzkich dziejach”. Przewiduje się, że spotkania te trwać będą około tygodnia, a ich uczestnicy spotkają się na audiencjach z Ojcem Świętym. W najbliższym czasie 8 grudnia br. będzie miał miejsce łańcuch modlitwy, który połączy klasztory na całym świecie, a 26 września 2015 r. zostanie odprawiona Msza św. za męczenników i świętych zakonnych.
 

Rok Życia Konsekrowanego ma też swoje logo. Przedstawia ono gołębia utworzonego z napisanego w języku arabskim słowa „pokój”. Ma to oznaczać, że powołanie do życia konsekrowanego jest przykładem powszechnego pojednania w Chrystusie. Gołąb unosi się nad symbolizującą harmonię elementów ludzkich i ponadnaturalnych mozaiką w formie wody. Tuż obok umieszczono trzy gwiazdy jako odniesienie do miłości trynitarnej. Z kolei nad skrzydłami gołębia unosi się wielościenny symbol globu oddający często podkreślaną przez papieża Franciszka mnogość kultur współczesnego świata. W logo umieszczono także dwa łacińskie napisy: „Życie konsekrowane w Kościele dzisiaj” (Vita consecrata in Ecclesia hodie) oraz „Ewangelia, Proroctwo, Nadzieja” (Evangelium, Prophetia, Spes). Rok Życia Konsekrowanego będzie się odbywał w kontekście poważnego kryzysu, który dotknął życie konsekrowane w ostatnich dziesięcioleciach.