Kard. Nycz: modlitwa za wstawiennictwem św. Jana Pawła II może być wielką pomocą

Modlitwa za wstawiennictwem św. Jana Pawła II może być wielką pomocą dla nas, a równocześnie okazją do tego, żeby w ciszy swojego domu zerknąć do encyklik i do przemówień papieża – powiedział PAP metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Dziś przypada 15. rocznica śmierci św. Jana Pawła II.

Metropolita warszawski zachęcił, aby w rocznicę śmierci św. Jana Pawła II w sposób szczególny złączyć się w modlitwie przez wstawiennictwo papieża w intencji świata, Kościoła, w intencji wszystkich ludzi, którzy zmarli na koronawirusa oraz w intencji wszystkich ludzi, którzy są zarażeni i przebywają w kwarantannie oraz tych, którzy tracą pracę.

Kard. podkreślił w rozmowie z PAP, żeby szanując ten smutny, trudny, pełen wyzwań czas, „modlić się poprzez wstawiennictwo św. Jana Pawła II do Pana Boga, by nas ogarnął płaszczem swojego miłosierdzia i miłości oraz przeżywać to wszystko, co nas spadło w związku z epidemią koronawirusa”.

– Modlitwa za wstawiennictwem św. Jana Pawła II może być wielką pomocą dla nas, a równocześnie okazją do tego, żeby w ciszy swojego domu zerknąć do encyklik i do przemówień papieża – powiedział kard. Nycz.

– Mówię z pełną świadomością, że będziemy patrzeć i przeżywać tę rocznicę bez jakiegoś tryumfalizmu w tym znaczeniu, że czas jest taki, że są rzeczy jeszcze ważniejsze w danym momencie, a tymi rzeczami są zdrowie i życie ludzi, miłość bliźniego, pomaganie sobie nawzajem – zaznaczył kard. Nycz.

Zdaniem hierarchy, w tym czasie niesłychanie sprawą ważną jest, żebyśmy „potrafili oddać się modlitwie, refleksji nad sensem tego wszystkiego, co się dzieje, oprócz tego, co czynimy, podporządkowując się zaleceniom obowiązującym w czasie epidemii koronawirusa”.

– W tym czasie z perspektywy modlitwy staje przed nami św. Jan Paweł II, który umiał nas podnosić swoim słowem, kiedy żył w tak trudnych czasach. (…) za jego czasów były przecież wojny – dodał metropolita warszawski.

Wezwał też, by modlić się do św. Jana Pawła II, „żeby w tym czasie nas natchnął, żeby nas doprowadził do Pana Boga, żeby nam pozwolił pojąć i zrozumieć bez zewnętrznych oznak – spotkań w Warszawie na pl. Piłsudskiego, jak to bywało w latach poprzednich, bez wspólnej modlitwy”.

Papież Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku w Watykanie o godz. 21. 37.