Kard. Nycz poświęcił dom dla księży emerytów archidiecezji warszawskiej

Do tej pory kapłani na emeryturze korzystali z domu w Otwocku. Jednak po podziale archidiecezji warszawskiej i wyłonieniu diecezji warszawsko-praskiej, powstała potrzeba budowy domu na terenie archidiecezji. Na ten cel przeznaczono tereny, na których w XV wieku stał kościół św. Małgorzaty. W ciągu trzech lat wybudowano nowoczesny kompleks budynków połączonych szklanymi korytarzami, w którym może docelowo zamieszkać 46 księży.

– Nie ma ograniczeń wiekowych, jeśli ksiądz po czterdziestce jest schorowany, może tu zamieszkać, ale na ogół dom jest przeznaczony dla kapłanów, którzy po 70. roku życia przechodzą na emeryturę, a nie czują się na siłach, by nadal mieszkać przy parafii – mówi KAI ks. prałat dr Marek Kiliszek, dyrektor. Dom otwarto 1 stycznia i od tamtej pory zamieszkało tu siedmiu księży oraz trzy siostry albertynki. Jedna z nich jest dyplomowaną pielęgniarką, druga ma uprawnienia opiekunki społecznej, trzecia zajmuje się zaopatrzeniem i kuchnią. Jest także dyżurujący lekarz.

– To nie jest dom dla obłożnie chorych, raczej pensjonat z opieką – dodaje ks. prałat Kiliszek. Przewiduje, że do końca roku zamieszka tu ok. 15 księży.

Księża emeryci mają tu do dyspozycji kaplicę pw. Św. Brata Alberta, pokój rekreacyjny z widokiem na ogród i kącikiem kuchennym oraz przestronne pokoje z łazienkami. Do wyboru są pokoje z aneksem kuchennym i łazienką lub segment składający się z pokoju, małej sypialni, niewielkiej kuchni i łazienki.

Wokół kompleksu mieszkalnego rozciąga się duży ogród z niedawno zasadzonymi drzewami i stawem. W planach jest wykończenie części rehabilitacyjnej z basenem.

Na uroczystości poświęcenia domu obecni byli nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore, biskupi pomocniczy warszawscy Tadeusz Pikus i Marian Duś oraz biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej Marek Solarczyk. Przybyły także matka generalna i prowincjalna sióstr albertynek.

Razem z kard. Nyczem przybyli też księża dziekani archidiecezji. Metropolita warszawski dziękował wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego domu, w tym także 210 parafiom, które wspierały budowę, burmistrzowi Łomianek i staroście powiatu.