Kard. Nycz zaprasza 7 czerwca na VIII Święto Dziękczynienia

VIII Święto Dziękczynienia obchodzone będzie pod hasłem „Maryjo, Królowo Rodzin – zawierzamy i dziękujemy”.

„Podczas tej uroczystości będziemy wspólnie dziękować Bożej Opatrzności za wszystkie duchowe owoce nawiedzenia w życiu każdego z nas, naszych rodzin, całych parafii i w życiu Kościoła warszawskiego” – napisał kard. Kazimierz Nycz w liście pasterskim odczytanym w ubiegłą niedzielę w świątyniach archidiecezji warszawskiej.

O godz. 8.00 z placu Piłsudskiego do Świątyni Opatrzności Bożej wyruszy procesja różańcowa z obrazem Matki Bożej Częstochowskiej, który tego dnia kończy peregrynację po archidiecezji warszawskiej. Wierni będą mogli do niej dołączyć na dowolnym etapie. Od kościoła ojców barnabitów, ok. godz. 11.00, do procesji dołączą biskupi, wojsko, przedstawiciele parafii spoza Warszawy.

O godz. 12.00 rozpocznie się Msza św. dziękczynna za nawiedzenie Obrazu, której będzie przewodniczył i podczas której homilię wygłosi Prymas Polski abp Wojciech Polak.

W tym samym czasie w parafiach będzie trwało dziękczynienie za owoce nawiedzenia i opiekę Bożej Opatrzności, a także za darczyńców budowanej świątyni. W każdej parafii zostanie przeprowadzona zbiórka do puszek na dokończenie budowy świątyni – Wotum Narodu.

„Od tego wsparcia w dużej mierze będzie zależeć zakończenie prac na przyszłoroczny Dzień Młodzieży. Jest to zamiar całkiem realny” – uważa kard. Nycz.

Metropolita warszawski wymienił wiele powodów do dziękowania Bogu przez warszawiaków: za dwunastu nowych diakonów oraz 22 nowych kapłanach, których wyświęci 30 maja; za nowego biskupa pomocniczego ks. prof. Michała Janochę, który otrzyma sakrę w niedzielę 14 czerwca.

Kardynał prosi w Święto Dziękczynienia także o modlitwę w intencji powołań do warszawskich seminariów oraz męskich i żeńskich zgromadzeń zakonnych, a także za stołeczne rodziny.

Szczególnym kontekstem tegorocznego Święta będzie 70. rocznica zakończenia II wojny światowej. Z tej okazji szczególne miejsce wśród zaproszonych gości będzie miało Wojsko Polskie oraz organizacje harcerskie.

O godz. 14.00 przed Świątynią Opatrzności Bożej nastąpi otwarcie „Miasteczka dla Dzieci” oraz wystawy wojskowej. Rozpocznie się także koncert Arki Noego, a następnie do godzin wieczorny potrwa festiwal muzyki chrześcijańskiej pod nazwą „Wiara i Nadzieja”.

Święto Dziękczynienia zakończy się o godz. 21.00 wspólną modlitwą uwielbieniową, po której o 21.37, w godzinę śmierci św. Jana Pawła II rozbłyśnie iluminacja Świątyni.

W liście, który zostanie odczytany w kościołach w niedzielę 7 czerwca, kard. Nycz przypomina, że Świątynia Opatrzności Bożej to wotum wdzięczności całego narodu za wolną Polskę i za codzienną opiekę Boga nad każdym z nas.

„Nasi darczyńcy niosą trud i odpowiedzialność za obietnicę złożoną podczas Sejmu Wielkiego przed 200 laty. To wtedy nasi przodkowie zobowiązali się przed Bogiem i historią do budowy Świątyni jako wotum wdzięczności” – wskazuje metropolita.

Świątynia powstaje w warszawskim Wilanowie dzięki wsparciu tysięcy ofiarodawców. – Dziś mówimy im wielkie „dziękuję”. W ciągu ostatnich 12 miesięcy nastąpił dzięki wam, naszym darczyńcom, znaczny postęp prac. Została zakończona elewacja Świątyni, wstawiono okna, położono granitowe płyty na placu przed Świątynią i przed jej wejściem. W planach na najbliższe półtora roku jest posadzka Świątyni, drzwi i oświetlenie. Zakres prac będzie jednak uzależniony od wielkości zebranych środków – informuje kard. Nycz.

Święto Dziękczynienia zostało ustanowione w 2008 r. przez abp. Kazimierza Nycza. Odwołuje się bezpośrednio do historycznych tradycji, jest bowiem kontynuacją inicjatyw podjętych jeszcze w czasach Sejmu Czteroletniego (1792). W czasie obrad sejmu postanowiono złożyć Bogu specjalny dar wotywny w podzięce za możliwość uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Darem tym miało być powstanie Świątyni Najwyższej Opatrzności. Ówczesnego planu nie zrealizowano z powodu rozbiorów. Prace nad rzecz budowy Świątyni podjęto na krótko po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. Z kolejną inicjatywą budowy Świątyni wystąpił w 1989 r. prymas Polski kard. Józef Glemp.