Konfesjonał przypomina o cierpliwej miłości Boga

„Każdy, kto doświadczył Bożego miłosierdzia, wie, że nie może tego zatrzymać tylko dla siebie – ale sam powinien stać się świadkiem miłosiernej miłości Ojca. Tak wielu ludzi na całym świecie podejmuje codzienną modlitwę według przekazu ‘Dzienniczka’ św. siostry Faustyny, wzrasta też liczba osób, które pełnią czyny miłosierdzia, angażując się w różne formy wolontariatu na rzecz potrzebujących” – podkreśla duchowny w liście do wiernych. Zauważa jednocześnie, że nabożeństwo do Bożego miłosierdzia rozszerza się w widoczny sposób także w diecezji bielsko-żywieckiej.

Biskup podkreśla, że „wymownym znakiem Bożego miłosierdzia jest spowiednik, który w ciszy konfesjonału oczekuje na przybycie penitenta”. „Zapalona lampka w miejscu sprawowania sakramentu pokuty jest światłem nadziei przypominającym o cierpliwej miłości Boga. Zaraz na początku swego pontyfikatu papież Franciszek, jako biskup Rzymu, zwrócił się do księży swojej diecezji, by otworzyli kościoły i czekali na wiernych, a przekonają się, że przed ich konfesjonałami powrócą kolejki” – przypomina bp Pindel.

Duchowny przyznaje jednocześnie, że często widzi ludzi wchodzących do usytuowanego przy kurii kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej. „Wiedzą, że w tym kościele zastaną księży pełniących dyżur w konfesjonale przez kilka godzin dziennie” – zaznacza, pisząc o pierwszym w diecezji tak zwanym stałym konfesjonale, który działa od wielu lat.

Biskup poinformował, że w odpowiedzi na apel papieża Franciszka, pragnie w kilku miejscach diecezji wydłużyć czas sprawowania sakramentu pokuty. Stałe konfesjonały, obok tego w Bielsku-Białej, będą funkcjonowały w Andrychowie, Cieszynie, Czechowicach-Dziedzicach, Kętach, Oświęcimiu, Skoczowie, Szczyrku, Ustroniu i Żywcu. Wybrano miejsca bliskie centrów komunikacyjnych, dogodne dla ludzi pracujących lub robiących zakupy. W konfesjonałach dyżurować będą kapłani z okolicznych placówek duszpasterskich. Biskup podziękował też wszystkim kapłanom za ich posługę w konfesjonale.

Hierarcha zwrócił się z osobnym apelem do młodych, by starali się skorzystać z okazji i próbowali spotkać się ze spowiednikiem – „przystąpić do sakramentu pokuty, a czasem po prostu zacząć od rozmowy, która nieraz przerodzi się w spowiedź”. „Warto w drodze ze szkoły wstąpić do kościoła, zatrzymać się w nim choć na chwilę i porozmawiać z Jezusem o tym wszystkim, co przeżywacie” – zachęca.

Diecezja bielsko-żywiecka, jak dotąd jako jedyna w Polsce i na świecie, organizuje diecezjalną pieszą pielgrzymkę do Łagiewnik. W tym roku drugą pieszą pielgrzymkę do Łagiewnik zakończył akt zawierzenia diecezji bielsko-żywieckiej Bożemu Miłosierdziu. W wypełnionej po brzegi łagiewnickiej bazylice słowa modlitwy zawierzenia wypowiedział w imieniu wiernych bp Roman Pindel.