Kopia Ikony Częstochowskiej odwiedziła 24 kraje

Wystawa fotograficzna "Od Oceanu do Oceanu – I etap peregrynacji kopii Ikony Częstochowskiej przez świat w obronie życia" dokumentuje wizytę kopii Cudownego Obrazu w 24 krajach Europy i Azji, od brzegu Oceanu Spokojnego do wybrzeża Oceanu Atlantyckiego – od Władywostoku do Fatimy/Nazare.

Ekspozycja prezentuje setki zdjęć m.in. z Portugalii, Hiszpanii, Francji, Irlandii, Szwajcarii, Włoch, Białorusi, Kazachstanu.

"Ikona była goszczona zarówno przez Kościół prawosławny, jak i Kościół katolicki. Intencją peregrynacji jest obrona cywilizacji życia i miłości we współczesnym świecie" – poinformowało w czwartek biuro prasowe Jasnej Góry.

Kopię Ikony poświęcono 28 stycznia 2012 roku w Częstochowie, do Władywostoku dotarła w czerwcu, a w ostatnim miejscu wierni mogli ją oglądać 8 kwietnia tego roku. W trakcie tego ostatniego etapu podróży, została przewieziona z Fatimy i pojawiła się na brzegu Oceanu Atlantyckiego w portugalskim Nazare, gdzie – jak informuje na swojej stronie internetowej organizator wystawy – była "gorąco witana przez miejscowych rybaków".

Podczas liczącej 65 tys. km podróży kopia Ikony Cudownego Obrazu była oglądana w ok. 400 miejscowościach na terenie 24 krajów. Wystawiono ją w 75 katedrach, 73 sanktuariach, 50 cerkwiach. Rozdano ok. 250 tys. ulotek z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej i aktem powierzenia Jej ochronie cywilizacji życia i miłości.

Uroczyste otwarcie ekspozycji fotograficznej odbyło się w czwartek w Sali Rycerskiej na Jasnej Górze.

Organizatorem wystawy jest Międzynarodowa Koalicja od Oceanu do Oceanu z Matką Bożą w Obronie Życia we współpracy z Klasztorem Jasnogórskim.

Prawdopodobnie pielgrzymka Ikony będzie kontynuowana i Matka Boża Częstochowska odwiedzi np. Amerykę Północną, Amerykę Południową, Afrykę.