Kościół Karmelitów w Poznaniu – Bazyliką

Ojciec Święty Franciszek podniósł dotytułu i godności Bazyliki Mniejszej Sanktuarium Świętego Józefa w Poznaniu.
Arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański, 19 marca 2017 r. o godz. 13 będzie przewodniczył uroczystości ogłoszenia nowej Bazyliki Mniejszej.

„Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, na mocy szczególnych pełnomocnictw udzielonych przez Ojca Świętego FRANCISZKA, podnosi do tytułu i godności BAZYLIKI MNIEJSZEJ sanktuarium w mieście Poznaniu poświęcone Bogu ku czci Świętego Józefa, nadając mu bardzo chętnie wszystkie prawa i przywileje liturgiczne przysługujące mu zgodnie ze zwyczajem” – czytamy w dekrecie Stolicy Apostolskiej.

Nowa bazylika to kościół karmelitów bosych na Wzgórzu Świętego Wojciecha – najstarsza w Polsce świątynia dedykowana  św. Józefowi.
Karmelici bosi przybyli do Poznania w 1618 r. Pod koniec XVII wieku ukończono budowę barokowej świątyni. Kościół w Poznaniu jest pierwszą w Polsce karmelitańską bazyliką mniejszą. Spisywana od XVII wieku kronika konwentu potwierdza liczne przypadki łask otrzymywanych za wstawiennictwem św. Józefa. W 2014 r. abp Gądecki dokonał koronacji otaczanego czcią wiernych wizerunku Oblubieńca NMP.

Bazyliki większe to cztery patriarchalne bazyliki Rzymu: św. Piotra na Watykanie, św. Jana na Lateranie, Matki Bożej Większej na Eskwilinie i św. Pawła za Murami, oraz rzymska bazylika św. Wawrzyńca i bazyliki MB Anielskiej i św. Franciszka w Asyżu.
Tytuł bazyliki mniejszej nadaje się kościołom odznaczającym się nie tylko wartością zabytkową, ale także dużym znaczeniem w życiu religijnym wspólnoty chrześcijańskiej. Po raz pierwszy tytuł bazyliki mniejszej nadał papież Pius VI w 1783 kościołowi św. Mikołaja w Tolentino. W archidiecezji poznańskiej tytuł bazyliki nosi katedra i fara w Poznaniu, sanktuarium maryjne na Świętej Górze w Gostyniu, oraz kolegiaty w Lesznie i Szamotułach.