Maryja Nauczycielka Życia

Wprowadzenie do modlitwy na piątek, 15.09.2023.

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Bolesnej

Tekst: J 19, 25-27

Prośba: o pokorę i siłę Maryi

Myśli pomocne w rozważaniu:

1.Przypomnij sobie scenę Zwiastowania i to wszystko, co mówił Anioł… nazwie Go imieniem Jezus, będzie nazwany Synem Najwyższego, Bóg Mu da tron ojca Dawida… gdzie jest teraz ten splendor, ta chwała i zaszczyty, które obiecał Anioł? Popatrz jeszcze raz na Maryję stojącą pod krzyżem. Być może przypomina sobie to wszystko, co mówił Anioł i co potem działo się z Jezusem. O czym może myśleć? Co w Tobie się rodzi patrząc na tę scenę i rozważając ją?

2. Maryja została z Jezusem do końca. Uwierzyła, zaufała, kochała… wbrew temu, co widziała i czego doświadczała. Uczniowie generalnie uciekli, stchórzyli, zwątpili. Niektórzy zrezygnowani wracali do swoich domów z poczuciem porażki (np. idący do Emaus). Ona została. Popatrz na Twoją wiarę, nadzieję w momentach trudnych, kryzysowych. Bo przecież dość łatwo jest wierzyć, kiedy wszystko idzie dobrze. Patrzymy wtedy na to tak, że „Bóg nam sprzyja i błogosławi”. A czy w to samo wierzymy, kiedy jest pod górkę, kiedy pojawiają się przeciwności? Czy może myślimy, że teraz właśnie Bóg się od nas odwrócił… Przyglądaj się Maryi. Niech będzie dla Ciebie nauczycielką życia, Matką, uczącą zaufania i miłości do końca.

Na koniec tej modlitwy porozmawiaj z Jezusem o tym wszystkim, co Cię najbardziej poruszy, co przeżyjesz jako ważne dla Twego życia. Te poruszenia zapisz w swoim dzienniku, by bardziej Cię dotknęły i miały moc przemienić Twoje życie.