Międzynarodowy Tydzień Modlitwy i Postu

Międzynarodowy Tydzień Modlitwy oraz Postu jest oddolnym ruchem katolików i innych chrześcijan całego świata, którzy wspólnie tworzą globalną sieć modlitwy i postu. Ten niesamowity „tydzień” trwa 9 dni, w trakcie których wypraszane są: nawrócenie narodów, kultura życia oraz pokój.

Inicjatorzy tej szczególnej akcji podkreślają, że we współczesnym świecie coraz bardziej rozpowszechnia się kultura śmierci. Wojny, katastrofy naturalne, terroryzm, aborcja, eutanazja, prześladowania religijne przybierają na na mocy, jak nigdy wcześniej.

Apelują jednak do wszystkich chrześcijan, aby nie rozpaczali, ale szukali nadziei w Chrystusie. „Właśnie teraz wszyscy wierzący różnych tradycji i narodowości muszą się razem zjednoczyć na modlitwie i poście” – czytamy na stronie promującej to wydarzenie.

Ten wyjątkowy tydzień, 21 lat temu pobłogosławił już Ojciec Święty Jan Paweł II.

Choć akcja organizowana jest w Stanach Zjednoczonych, i to w tamtejszych kościołach odprawiane będą specjalne Msze święte i nabożeństwa w tych intencjach, to udział w niej mogą wziąć wierzący z całego świata. W jaki sposób? Poprzez modlitwę w rodzinie, parafii, we wspólnocie.

Godne uwagi jest również to, że niedawno Ojciec Święty Franciszek ogłosił 7 września dniem modlitwy i postu w intencji pokoju w Syrii, na Bliskim Wschodzie i na całym świecie. Na jego apel zareagowały setki tysięcy ludzi wszystkich wyznań z całego świata.

Porozumienie w sprawie broni chemicznej w Syrii, jest także owocem wypełnienia apelu papieża o modlitwę i post w intencji pokoju – podaje „Radio Watykańskie”.

Do nadziei na pokój w Syrii po zawartym przez USA i Rosję porozumieniu w sprawie broni chemicznej w Syrii nawiązał chociażby prefekt Kongregacji dla Kościołów Wschodnich, kard. Leonardo Sandri.
„Przede wszystkim jednoczyliśmy się z papieżem na wszystkich tych spotkaniach w jego modlitwie o pokój na świecie, a zwłaszcza o pokój w Syrii” – podkreśla abp Sandri. „Na każdej celebracji liturgicznej była ta intencja. Mogłem też zanieść wszystkim papieskie przesłanie pokoju, ewangelicznej odnowy, powrotu do prostoty Ewangelii. Wszyscy jesteśmy naprawdę pełni nadziei. Ufamy, że również piękny gest Papieża, post i modlitewne czuwanie przyczyniły się do tego, by oświecić i poruszyć serca tych, którzy muszą podejmować decyzje, tak z jednej, jak z drugiej strony, by zachować pokój. By uniknąć przemocy, ofiar, zwłaszcza wśród najsłabszych w tym dramatycznym starciu, jakie ma miejsce w Syrii”.

Również nuncjusz apostolski w Syrii przypisuje amerykańsko-rosyjskie porozumienie modlitwie papieża Franciszka, jak i niewinnym ofiarom śmiertelnym broni chemicznej. „Otrzymaliśmy więcej, niż prosiliśmy – powiedział abp Mario Zenari.

„Doszło do dwóch cudów. Pierwszym jest to, że uniknęło się na razie interwencji wojskowej. Drugi cud to wejście na drogę prowadzącą do zniszczenia broni chemicznej, będącej bardzo niebezpiecznym zagrożeniem. Pan dał nam więcej, niż prosiliśmy. To wielka ulga, ale nie można zasypiać. Trzeba nadal modlić się o przyśpieszenie politycznego rozwiązania konfliktu” – uważa nuncjusz apostolski w Syrii – czytamy na radiovaticana.va.

Również w środę podczas audiencji generalnej papież apelował o modlitwę w intencji pokoju dla Syrii. „Zachęcam katolików z całego świata, by dołączając się do innych chrześcijan dalej błagali Boga o dar pokoju w najbardziej udręczonych miejscach naszego globu. Oby pokój, dar Jezusa, zawsze był obecny w naszych sercach. Niech wspiera plany i działania odpowiedzialnych za narody oraz wszystkich ludzi dobrej woli. Zaangażujmy się wszyscy w popieranie wysiłków na rzecz dyplomatycznego i politycznego rozwiązania nadal niepokojących ognisk wojny. Mam na myśli szczególnie drogich mieszkańców Syrii, których tragedię humanitarną rozwiązać można tylko przez dialog i negocjacje, w poszanowaniu sprawiedliwości i godności każdej osoby, zwłaszcza najsłabszych i bezbronnych” – mówił.
Także wielu świętych, a przede wszystkim sam Jezus, w chwilach szczególnie dla nich ważnych, praktykowali post i modlitwę. To najskuteczniejsza broń przeciwko szatanowi – mówił Proboszcz z Ars.