Misjonarz na Wielki Post 2024

W Środę Popielcową rozpocznie się jedenasta edycja akcji „Misjonarz na Post”. Jej celem jest modlitewne wspieranie konkretnego misjonarza. 

 

„Zależy nam na tym, żeby polscy misjonarze wiedzieli, że mają solidne duchowe zaplecze, że jest wielu ludzi, którzy o nich pamiętają w modlitwie” – mówi o. Marcin Wrzos OMI, redaktor naczelny „Misyjnych Dróg” i portalu misyjne.pl, pomysłodawca akcji. „Licznik na naszej stronie pokazuje, że przez cały Wielki Post uczestników akcji ciągle przybywa. Ten osobisty aspekt akcji, czyli wylosowanie konkretnego misjonarza – z imienia i nazwiska misjonarza – jest wyjątkowo ważny, bo przybliża nas do konkretnego człowieka, który ewangelizuje tysiące kilometrów stąd” – podkreśla.

Inicjatywa „Misjonarz na Wielki Post 2024” ma na celu duchowe wspieranie polskich misjonarzy. Aby wziąć w niej udział należy wejść na stronę www.misjonarznapost.pl i wypełnić krótki formularz. Każdy, biorący udział w akcji, indywidualnie wybiera formę duchowego wspierania wylosowanego misjonarza lub misjonarki.

„Kościół wiarygodny to taki, który dobrze rozpoznaje potrzeby ludzi – mówi Michał Jóźwiak, koordynator akcji „Misjonarz na Post”. „Zarówno te duszpasterskie jak i zwykłe, codzienne. Taki właśnie jest Kościół na misjach. Misjonarze przez to, że są blisko ludzi, uczestniczą w ich kulturze zyskują zaufanie tych, wśród których pracują. Głoszą Ewangelię bezpośrednio i przekonująco” – akcentuje.

Co roku do akcji „Misjonarz na Wielki Post” dołącza kilkanaście tysięcy osób, a dodatkowe stałe wsparcie dla misjonarzy deklaruje ponad 40 tysięcy Przyjaciół Misji Oblackich. Na profilach akcji w mediach społecznościowych można znaleźć treści dotyczące codzienności polskich misjonarzy – filmy, zdjęcia, infografiki. Wszystko po to, aby przybliżyć uczestnikom temat misji. Akcji co roku honorowego patronatu udzielają abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, Metropolita Poznański oraz bp Jan Piotrowski Przewodniczący Komisji Konferencji Episkopatu Polski ds. Misji.

Według danych Komisji KEP ds. Misji na świecie pracuje obecnie 1673 polskich misjonarzy. Obok ewangelizacji zajmują się też poprawą jakości życia ludzi, wśród których pracują. Budują studnie, ośrodki zdrowia czy placówki edukacyjne. Pokazują w ten sposób, że Jezus przez ręce wielu ludzi troszczy się o nich.