Nie odpowiadaj złem na zło

Wprowadzenie do modlitwy na poniedziałek 17 czerwca

 

Tekst: Mt 5,38-42

Prośba: O umiejętność rezygnacji z odpowiadania krzywdą na krzywdę.

 

Myśli pomocne w rozważaniu: 

  • „A Ja wam powiadam”. W wyobraźni znajdź się w tłumie słuchającym Jezusa. Wsłuchaj się w Jego słowa, w tembr głosu. Pomyśl, że te słowa są skierowane także do Ciebie, a nie ogólnie do jakiejś bezimiennej rzeszy. Co czujesz gdy o tym myślisz? Jezus kieruje swoją naukę właśnie do Ciebie.
  • „Oko za oko, ząb za ząb”. To prawo Starego Testamentu. Wyrównywanie rachunków i krzywd. Wydaje się sprawiedliwe, bliskie naszemu pojmowaniu. Odpowiedzieć hejtem na hejt, złym słowem na złe słowo, poniżeniem na poniżenie. Czyż każdy z nas nie robi tego czasem? Zastanów się, czy i Tobie to się nie zdarza? W jakich sytuacjach? Czy nie rozgrzeszasz łatwo siebie z tego? ,
  • Nie stawiajcie oporu złemu. Jezus wzywa do czegoś co może wydawać się absurdalne. Czyżby należało biernie godzić się na zło? Jezus nie zachęca do tego. Zwraca naszą uwagę na co innego. Odpowiadając na zło złem niejako podwajamy to zło. Jakże częsty dzisiaj przykład – odpowiadając na hejt hejtem wywołujemy jeszcze większą jego lawinę. Tak działa zło, prowokuje do odpowiedzi tym samym. Jezus posługuje się obrazami, mówiąc o nastawieniu drugiego policzka nie zachęca do zgody na to, aby być bitym, ale do tego, żeby potrafić usunąć się, przerwać eskalację zła. Jak reagujesz na zło z którym się spotykasz?  Odwetem? Zemstą? Czy potrafisz usunąć się, przemilczeć? Przypomnij sobie konkretne sytuacje.

 

Na koniec tej modlitwy porozmawiaj z Jezusem o tym wszystkim, co Cię najbardziej poruszy, co przeżyjesz jako ważne dla Twego życia.