„Niedzielę świętuję – w niedzielę nie kupuję” – kampania Akcji Katolickiej

Akcja Katolicka rozpoczyna od konferencji prasowych w diecezjach 22 i 23 maja. Poprzedzą one zaplanowaną na 24-25 maja konferencję w Katowicach, pod hasłem „Świętowanie niedzieli, jako kwestia społeczno-etyczna" organizowaną przez Akcję Katolicką tamtejszej archidiecezji. Konferencja omawiać będzie różnorodne aspekty tego zagadnienia – w perspektywie społeczno-etycznej, na tle współczesnych przemian, które odzierają ten szczególny dzień ze świętości.

Celem kampanii jest zwrócenie uwagi nie tylko na świętość niedzieli, ale także na prawa ludzi pracy do godnego życia, odpoczynku, spędzania czasu z rodziną. Autorzy akcji podkreślają, że argumenty, że zakaz handlu w dużych sklepach, w niedziele, spowoduje wzrost bezrobocia, są złudne. Nie potwierdzają tego doświadczenia krajów, gdzie handel w niedziele jest zakazany.

Akcja Katolika przypomina inne dane: ok. 70 proc. dzieci w Polsce nie zasiada z rodzicami do niedzielnych obiadów, co trzecie dziecko nie spędza z rodzicami wieczorów, bo ci muszą pracować. Pod względem wskaźnika dzietności Polska zajmuje 221. miejsce na 224 kraje świata.

AK przypomina słowa bł. Jana Pawła II, że „praca jest dla człowieka, a nie człowiek dla pracy”.