O. Anselm Grün: podczas tegorocznego Wielkiego Postu kładźmy nacisk na zmianę myślenia

W czasie tegorocznego Wielkiego Postu „mówienie za dużo o wyrzeczeniach” może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego. Według o. Anselma Grüna, znanego niemieckiego benedyktyna, teologa i pisarza „kryzys koronawirusa sugeruje raczej, że należy położyć nacisk na inne aspekty, takie jak nawrócenie i zmiana myślenia”. „Jezus zachęca nas do odczytywania znaków czasu, a kryzys koronawirusa obnaża również ludzkie przewinienia” – powiedział o. Grün w wywiadzie dla „Kirchen Zeitung”, tygodnika austriackiej diecezji Linz.

Zwrócił uwagę, że „globalizacja może ukazywać swoje poważne wady, ponieważ cały świat jest dotknięty przez koronawirusa”. „Wyzwanie przed jakim stoimy polega na tym, aby w inny sposób przeżywać więź i odpowiedzialność za siebie nawzajem” – powiedział zakonnik z klasztoru benedyktynów w bawarskim Münsterschwarzach.

Według o. Grüna Wielki Post jest dobrą okazją, aby „nie zarażać się nawzajem wirusem, ale pozytywnymi myślami i uczuciami”. „Każdy jest odpowiedzialny za uczucia, z jakimi wchodzi w życie codzienne, czy emanuje z nas gorycz i agresja, czy pojednanie i pokój. To daje naszej wierze siłę do pozytywnego kształtowania świata” – wyjaśnił o. Grün.

Benedyktyn przypomniał, że celem Wielkiego Postu jest nie tylko oczyszczenie ciała, ale także umysłu i emocji. W tym roku ważnym zadaniem jest to, aby „nasze umysły nie zostały zmącone przez negatywne emocje”. Na to konkretna rada od benedyktyna brzmi: „Zdecyduj się nie rozmawiać o innych. Teorie spiskowe dużo mówią o tym, co inni powinni robić. Twoje własne problemy są przenoszone na innych. Ważne jest to, aby pozostać sobą i nie osądzać innych”.

W kontekście Wielkanocy i związanej z nią nadziei na zmartwychwstanie i odnowę, o. Grün podkreślił chrześcijańskie przekonanie, że „nowe życie może wyłonić się z porażki”. „Powinniśmy to przekazywać wnosząc w ten sposób zdrowy wkład w życie społeczne w okresie Wielkiego Postu. W końcu Wielki Post nie jest sprawą prywatną tylko chrześcijan, ale czasem uzdrowienia dla społeczeństwa” – powiedział benedyktyn.

O. Anselm Grün, 76-letni benedyktyn z niemieckiego opactwa w Münsterschwarzach, wydał dotychczas ponad 300 książek o łącznym nakładzie około 20 milionów egzemplarzy. Należą one do najczęściej czytanych pozycji literatury chrześcijańskiej. Przetłumaczono je na około 30 języków, w tym wiele na polski, a 50 z nich na chiński.