Obchody 38. Światowych Dni Młodzieży w diecezjach w Polsce

38. Światowe Dni Młodzieży odbędą się w przypadającą 26 listopada uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. W ramach obchodów w wielu diecezjach w Polsce zaplanowano spotkania ewangelizacyjne, koncerty, świadectwa i dyskusje.

 

Zgodnie z ogłoszą w listopadzie 2020 r. przez papieża Franciszka decyzją, począwszy od 2021 r. Światowe Dni Młodzieży na szczeblu diecezjalnym odbywają się nie w Niedzielę Palmową, ale w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, czyli w ostatnią niedzielę roku liturgicznego, w listopadzie.

 

W tym roku odbędą się w najbliższą niedzielę, 26 listopada, pod hasłem „Weselcie się nadzieją”. Słowa te zostały zaczerpnięte przez papieża Franciszka z listu św. Pawła do Rzymian (Rz. 12,12). W swoim orędziu papież zwraca uwagę, że „chrześcijańska radość pochodzi od samego Boga”. „Nie jest (ona) łatwym optymizmem ani jakimś placebo dla naiwnych: to pewność, zakorzeniona w miłości i wierze, że Bóg nigdy nie zostawia nas samych” – zastrzegł papież.

Zachęcił młodych, aby w życiu swoich przyjaciół i wszystkich, którzy ich otaczają stali się „siewcami nadziei”. „Spróbujcie dzielić się słowem nadziei każdego dnia” – wskazał papież.

„Bądźcie blisko zwłaszcza tych waszych przyjaciół, którzy na pozór się uśmiechają, ale w swoim wnętrzu płaczą, będąc ubogimi w nadzieję” – dodał Franciszek.

 

W dniach 24-26 listopada odbędzie się Spotkanie Młodych Archidiecezji Krakowskiej- w skrócie SMAK. Po mszy św. w kościele św. Mikołaja zaplanowana jest Droga Krzyżowa, która w tym roku przyjmie formę inscenizacji teatru cieni. W sobotę zagoszczą: o. Tomasz Maniura – organizator Festiwalu Życia w Kokotku i duszpasterz NINIWY, s. Teresa Pawlak – albertynka i rzeczniczka prasowa Światowego Dnia Ubogich oraz Kasia Jawor – misjonarka świecka pracująca w Peru i Paula Jakubik – influencerka, współtwórczyni projektu CrossPost. Z soboty na niedzielę zaplanowano Noc Nikodema, czyli całonocną adorację Najświętszego Sakramentu połączoną z możliwością spowiedzi.

 

Centralnym wydarzeniem diecezjalnych ŚDM będzie eucharystia na Wawelu o godzinie 10.00 pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego. Poprzedzi ją pielgrzymka z symbolami ŚDM. Po liturgii w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Krakowskiej odbędą się Targi Wspólnot, podczas których świadectwem podzieli się Edzio – raper, tiktoker, autora tekstów.

 

W archidiecezji warszawskiej Diecezjalne Spotkanie Młodych odbędzie się w sobotę – 25 listopada w Świątyni Opatrzności Bożej pod hasłem „Radując się w nadziei”. Rozpoczną się od wprowadzenia relikwii bł. Carla Acutisa oraz koncertu ewangelizacyjnego Siewców Lednicy. Centralnym punktem będzie msza św. pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza o godz. 12.00.

 

W archidiecezji częstochowskiej tego samego dnia odbędzie się „Kana Młodych” na Hali Polonia w Częstochowie. Spotkanie rozpocznie się o godz. 14.00 koncertem „Edziorap”. Mszy św. o godz. 18.30 abp Wacław Depo będzie przewodniczył Mszy św.

 

W diecezji siedleckiej spotkanie młodych zaplanowane jest w kilku rejonach. Zjazd odbędzie się pod hasłem „Nie lękajcie się, miejcie odwagę”.

 

W diecezji warszawsko-praskiej Diecezjalny Zlot Młodzieży odbędzie się pod hasłem „Radując się w nadziei” 25 listopada na Arenie Legionowo. W programie będą dwa koncerty – NiemaGotu oraz ks. Jakuba Bartczaka, świadectwa oraz Liturgia Słowa.

 

W archidiecezji gdańskiej 26 listopada w katedrze oliwskiej w Gdańsku z młodymi spotka się bp Piotr Przyborka. Po liturgii zaplanowano blok ewangelizacyjny w czasie, którego zostaną podsumowane Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie. Będzie to także okazja do spotkanie z członkami Fundacji Młodzi na Progu.

 

W archidiecezji gnieźnieńskiej diecezjalne obchody ŚDM odbyły się tydzień wcześniej – 18 listopada w Dąbrówce, skąd młodzież po wspólnej modlitwie wyruszyła w pielgrzymce do Mogilna. Zjazd odbył się pod hasłem „Kózkówna – XXXVIII Światowy Dzień Młodzieży”.

 

Pomysłodawcą Światowych Dni Młodzieży był papież Jana Paweł II. Pierwsze odbyły się w dniach od 29 do 31 marca 1985 r. w Rzymie pod hasłem: „Abyście umieli zdać sprawę z nadziei, która jest w was”.

Następne odbyły się już na szczeblu archidiecezji i parafii 23 marca 1986 r. Co dwa – trzy lata młodzi z całego świata spotykają się z Ojcem Świętym w wybranym miejscu, a co roku ze swoim biskupem.

Spotkanie Młodych z okazji roku Jubileuszowego 2025 odbędzie się w Rzymie. Jubileusz Młodych 2025 rozpocznie się 28 lipca 2025 r. a zakończy 3 sierpnia 2025 r. w Bazylice Świętego Piotra na Watykanie. Będzie on jednym z 32 jubileuszy, które odbędą się między 24 stycznia a 21 listopada 2025 r.

 

Natomiast kolejne Światowe Dni Młodzieży zaplanowane są w 2027 r. w Seulu, stolicy Korei Południowej.