Papież do Polaków: módlcie się o pokój

Módlcie się za Kościół i Ojczyznę, o pokój na Ukrainie i na Bliskim Wschodzie” – zachęcił Franciszek Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

Słowa Ojca Świętego Franciszka:

Pozdrawiam serdecznie Polaków. Podczas majowych nabożeństw zwierzajcie Matce Bożej sprawy osobiste, rodzinne, a także cierpienia ludzi, którzy są ofiarami wojen. Módlcie się za Kościół i Ojczyznę, o pokój na Ukrainie i na Bliskim Wschodzie. Niech Maryja, którą sto lat temu Pius XI ustanowił Królową dla całej Polski, wspiera was i prowadzi. Z serca wam błogosławię.

 

Papieską katechezę streścił po polsku red. Beata Zajączkowska z Sekcji Polskiej Radia Watykańskiego:

Dzisiaj mówimy o cnocie wiary. Wraz z miłością i nadzieją nazywana jest „teologalną”, ponieważ można jej doświadczyć jedynie dzięki Bożemu darowi. Katechizm Kościoła Katolickiego, wyjaśnia, że wiara jest aktem, przez który człowiek dobrowolnie powierza się Bogu. Wiara jest cnotą kształtującą chrześcijanina, a jej wrogiem nie jest rozum czy inteligencja, ale lęk. Stąd jest darem, który trzeba przyjąć, i o który należy prosić każdego dnia, aby mógł się w nas odnawiać. Pozornie jest on niewielki, a jednak jest najważniejszy, stąd prośba rodziców o chrzest dla swych dzieci, bo wiedzą, że pośród życiowych prób dzięki wierze nie pogrążą się w lęku. Jest to jedyna cnota, której wolno nam zazdrościć. Wiara bowiem „wyzwala” w nas łaskę i otwiera umysł na tajemnicę Boga. Powtarzajmy za uczniami: „Panie, przymnóż nam wiary!”.

W dzisiejszej audiencji udział wzięli Grupa kleryków (wraz z ojcem duchownym) z Metropolitarnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. pielgrzymi z parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Myszyńcu (diec. łomżyńska); pw. św. Jana Chrzciciela w Czerwonej, (diec. radomska); z parafii pw. św. Rodziny w Ostrowie Wielkopolskim (diec. kaliska); z parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Suchowoli (arch. białostocka); z parafii pw. św. Mikołaja w Chełmży (diec. toruńska); z Gniezna;  z Włocławka; z Radomia i okolic z Sienna i Puław: Członkowie Związku Zawodowego Solidarność przy Kopalniach Węgla Kamiennego Rydułtowy i Zofiówka wraz z rodzinami; Grupa nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 41 w Szczecinie; a także pielgrzymi indywidualni z kraju i zagranicy.