Papież poleca modlitwę z trzech słów, która „przykuwa uwagę samego Boga”

Franciszek zachęca, by nasze ważne decyzje zawsze poprzedzać tym krótkim wezwaniem modlitewnym.

Papież Franciszek uczy, jak się modlić

Obecny papież często odsłania swój praktyczny zmysł duszpasterski, doradzając nam, jak się modlić i jakimi słowami. Pokazuje też, że rozmowa z Bogiem może być krótka i prosta.

Pewnego razu Franciszek podzielił się z wiernymi krótką, piękną modlitwą, której nauczyła go babcia:

Jest taka stara modlitwa, której nauczyła mnie moja babcia: „Jezu, uczyń serce moje według serca Twego”. To piękna modlitwa: uczyń moje serce na podobieństwo Twojego. Piękna, krótka modlitwa

Kiedy indziej podkreślił, że zaledwie dwie minuty lektury Pisma Świętego dziennie są w stanie odmienić nasze życie. Dlaczego tak jest? „Ponieważ to spotkanie z Panem Jezusem. To spotkanie ze Słowem”.

Ojciec Święty podzielił się także swoim zwyczajem rozpoczynania dnia pracy. Tuż po wejściu do swojego gabinetu papież modli się do Matki Bożej.

Wskazał również, że kojarzy konkretną porę dnia z pewnymi medytacjami. Na przykład: „późnym wieczorem, odmawiając modlitwę Anioł Pański, rozważam siedem boleści Maryi na pamiątkę Matki Kościoła”.

 

Modlitwa trzech słów

Niedawno Franciszek zwrócił uwagę na krótką modlitwę pojawiającą się w Piśmie Świętym – modlitwę, która „przykuwa uwagę samego Boga”.

Ewangelia według św. Łukasza przypomina historię trędowatego, który podszedł do Jezusa i wypowiedział prostą modlitwę: „Panie, jeśli chcesz, możesz mnie oczyścić” (Łk 5,12).

Tylko trzy słowa: „Panie, jeśli chcesz”Papież wyjaśnił, że modlitwa ta jest aktem ufności: te słowa to „wyzwanie, lecz także wyraz zaufania: wiem, że On może tego dokonać i dlatego powierzam Mu się”.