Pół wieku liczy już tradycja pielgrzymowania na Jasną Górę rodzin osób powołanych i tych, którzy wspierają powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego. Pielgrzymka organizowana jest w drugą sobotę maja każdego roku.
Tegoroczna pielgrzymka rodzin osób powołanych i tych, którzy wspierają powołania do kapłaństwa i życia zakonnego odbędzie się 11 maja. Jej motywem jest „modlitwa dziękczynna za powołania oraz uproszenie nowych powołań do kapłaństwa i życia konsekrowanego” – zaznacza delegat KEP ds. Duszpasterstwa Powołań bp Marek Solarczyk.
Spotkanie osób modlących się w intencji powołanych rozpocznie się o godz. 10.00 w sali o. Kordeckiego. W tym roku w jej przygotowanie włącza się w sposób szczególny diecezja radomska. O godz. 11.00 w Jasnogórskiej Bazylice zostanie odprawiona Msza św. Będzie jej przewodniczył i homilię wygłosi bp Henryk Tomasik. Po południu rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu ks. dr Jarosław Wojtkun, który przybędzie na Jasną Górę wraz z klerykami, wygłosi konferencję „Wiara w życiu osób powołanych”. Pielgrzymkę zakończy nabożeństwo majowe o godz. 15.00.
– Tajemnicą żywotności powołań jest m.in. wielkie świadectwo życia wiarą wspólnot chrześcijańskich, świadectwo życia Ewangelią rodzin chrześcijańskich, związana jest również ze świadectwem życia kapłańskiego – mówił bp Marek Solarczyk podczas obchodzonego w kwietniu Tygodnia Modlitw o Powołania. – Mamy pomóc odczytać powołanym ich posłannictwo – podkreślał, wskazując na wagę środowiska, w którym kształtuje się powołanie.
W związku z 50. ogólnopolską pielgrzymką na Jasną Górę rodzin osób powołanych oraz stowarzyszeń wspierających powołania kapłańskie, misyjne i zakonne, Krajowa Rada Duszpasterstwa Powołań w specjalnym apelu zachęca do wspierania powołań. „Modlić się o powołania i za powołanych to prosić Pana żniwa o dar powołania i jego przyjęcie przez powołanego, to otoczyć troską modlitewną środowisko, w którym wzrasta powołany; to modlić się za tych, którzy towarzyszą powołanemu na jego drodze; to także wypraszać światło Ducha Świętego dla potwierdzających zdatność kandydata do przyjęcia święceń czy konsekracji zakonnej; to wreszcie prosić Boga o dar wytrwania w powołaniu w każdej sytuacji i do końca” – czytamy w apelu.
W imieniu Krajowej Rady ds. Powołań, bp Marek Solarczyk apeluje w nim również do tych, którzy osobiście nie mogą włączyć się w pielgrzymkę na Jasną Górę, by łączyli się duchowo z pielgrzymami – poprzez modlitwę i uczestnictwo we Mszy św. w kościołach, parafiach i rodzinach.
Krajowa Rada Duszpasterstwa Powołań, która jest organizatorem dorocznej pielgrzymki na Jasną Górę, skupia osoby, które odpowiadają za dzieło powołania w konkretnej diecezji czy też w zgromadzeniach. Jest dziełem, który ma pomóc młodym ludziom w realizowaniu swojego powołania.