Poznań: abp Stanisław Gądecki obchodzi 40-lecie kapłaństwa

Abp Gądecki dziękował Bogu za 40 lat kapłaństwa podczas archidiecezjalnej pielgrzymki mężczyzn do sanktuarium Maryjnego w Tulcach pod Poznaniem. – Człowiek mężny jest rozumnie odważny, nie rezygnuje łatwo, ale i nie ryzykuje niepotrzebnie – przekonywał w homilii uczestników mszy św. 16 czerwca metropolita poznański.

Zwracając się do zgromadzonych mężczyzn, abp Gądecki wskazał na Maryję, jako na Tę, która jest wzorem męstwa dla każdego człowieka. – Z pomocą Maryi chcemy zmieniać swoje życie na mężne – stwierdził abp Gądecki.

W poniedziałek, 17 czerwca, abp Gądecki przewodniczył w Janikowie w archidiecezji gnieźnieńskiej mszy św. koncelebrowanej przez kolegów kursowych wyświęconych razem z nim w katedrze gnieźnieńskiej 9 czerwca 1973 roku przez Prymasa Tysiąclecia.

Abp Stanisław Gądecki jest biblistą, studia biblijne odbył w Rzymie i w Jerozolimie. Sakrę biskupią przyjął w 1992 r. w katedrze gnieźnieńskiej. Od 2002 r. jest arcybiskupem metropolitą poznańskim.

Od 2004 r. jest wiceprzewodniczącym Episkopatu Polski, ponadto przewodniczącym Komisji Duszpasterstwa KEP (od 2006 r.), członkiem Komisji Wspólnej Rządu RP i Konferencji Episkopatu Polski (od 2009 r.), a także członkiem Komisji Episkopatu ds. Katolickiej Agencji Informacyjnej i członkiem Rady Programowej KAI (od 1992 r.).