Przynależność do Jezusa, to nie jest przynależność partyjna

W piątym dniu trwania uroczystości odpustowych na modlitwę do świętokrzyskiego sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego przybyło ponad 100 księży z trzech diecezji znajdujących się w regionie świętokrzyskim. Eucharystii przewodniczył i wygłosił homilię bp Marian Florczyk, w której odpowiadał na pytanie, co jest sensem życia kapłana?

– My księża tak często oceniamy wiarę naszych wiernych. I widzimy jak w ostatnich latach ta wiara słabnie. Coraz mniej jest praktykujących w naszych parafiach. I niejako przeżywamy – tak jak Chrystus na krzyżu – cierpienie duchowe. My kapłani jeśli chcemy zrozumieć swoje życie, jego sens, to musimy zbliżyć się do Jezusa – mówił hierarcha.

– Co jest sensem życia kapłana? Jako prezbiter musisz wpisać w swoje życie moment samotności. Jeśli chcesz jako ksiądz zrozumieć sens życia, to musisz zrozumieć samotność Jezusa, zrozumieć opuszczenie. Dzisiejsze czasy, to czasy samotników: samotna matka, samotny ojciec, samotne dzieci. W miejsce prawdziwych ludzkich relacji wszedł człowiek wirtualny – wszedł świat komputerów. I właśnie my kapłani jesteśmy powołani do drugiego człowieka. My księża mamy tworzyć wspólnotę. Szczególnie mamy ją tworzyć pod krzyżem! – podkreślał biskup.

Bp Florczyk apelował do księży, by się na załamywali w momentach rozczarowania i zagubienia, a trwali we wspólnocie z Chrystusem. – Kiedy przeżywasz rozczarowanie, zagubienie, kiedy przeżywasz chorobę, samotność, to pamiętaj, że prawdziwa wspólnota jest przy Chrystusie! Św. Paweł nam o tym przypomina, że Jezus jest zwornikiem wspólnoty, podstawą jedności między nami. Przynależność do Jezusa to nie jest przynależność partyjna, bo Jezus nie dzieli. On jest Drogą, Prawdą i Życiem – mówił hierarcha.

– W Roku Wiary wołamy: Panie przymnóż nam wiary! Bo nas też dotyka, to co innych – kryzys wiary. Jak Piotra, którego nie było pod krzyżem, jak Judasza, który zdradził, jak Tomasza, który wątpił. Ale św. Piotr zapłakał. My też płaczmy. Niech nasza wiara pokłoni się miłości do Jezusa – apelował bp Marian Florczyk.

Na zakończenie Mszy św. biskup pobłogosławił wszystkich relikwią Drzewa Krzyża Świętego, którą następnie uczestnicy liturgii adorowali i ucałowali. W imieniu wspólnoty prezbiterium, księdzu biskupowi podziękował o. superior Zygfryd Wiecha OMI.

Przed rozpoczęciem Mszy św. kapłani zgromadzili się w bazylice świętokrzyskiej by wysłuchać konferencji o. dr. Wojciecha Popielewskiego pt: „Metanoia kapłana – powrót do tajemnicy Wieczernika”.

Prelegent powołując się na nauczanie Ojców Kościoła, bł. Jana Pawła II, papieża Benedykta XVI i papieża Franciszka zwrócił uwagę m.in. na współczesne zagrożenia jakie dotykają, bądź mogą dotykać kapłanów posługujących w dzisiejszym świecie. Wskazał, że tylko szczere i płynące z serca przylgnięcie do Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana, trwanie na modlitwie i we wspólnocie kapłańskiej pomoże każdemu stawić czoło temu, co złe i co może prowadzić do zagubienia i sprzeniewierzenia się powołaniu kapłańskiemu czy zakonnemu.

Odpust ku czci Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego będzie trwał jeszcze do najbliższej niedzieli. W dniu jutrzejszym oblaci zapraszają na wspólną modlitwę młodzież. Natomiast w sobotę w liturgiczne święto Podwyższenia drzewa Krzyża Świętego do sanktuarium przybędą rolnicy, sadownicy, działkowcy i plantatorzy truskawek.

Głównej Sumie odpustowej będzie przewodniczył i wygłosi homilię biskup senior Edward Frankowski. O godzinie 21.00 w bazylice na Świętym Krzyżu rozpocznie się ogólnopolskie nocne czuwanie wspólnot dla intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa Króla Królów i Pana Panów. O północy Mszy św. będzie przewodniczył także bp Edward Frankowski.

Niedziela 15 września będzie ostatnim dniem tegorocznych uroczystości odpustowych oraz oficjalnym zakończeniem całorocznych obchodów 150. rocznicy powstania styczniowego w regionie świętokrzyskim. Msze św. będą celebrowane o godzinie 8.00, 10.00, 12.00, 15.00 i 17.00. Wjazd na Święty Krzyż będzie wolny do godziny 10.30. Od tej godziny będzie kursował autobus od parkingu w Hucie Szklanej na Święty Krzyż.

Głównej Sumie na zakończenie odpustu będzie przewodniczył i wygłosi homilię biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. Tę uroczystą Eucharystię uświetni Orkiestra 16. Batalionu Powietrzno – Desantowego z Krakowa. Obecna będzie także Kompania Honorowa z 5. Batalionu Dowodzenia z Krakowa.

Po zakończeniu Mszy św. odbędzie się Apel Poległych, odsłonięcie w kruchcie bazyliki świętokrzyskiej tablicy, upamiętniającej 150. rocznicę powstania styczniowego. Na błoniach odbędzie się inscenizację grup rekonstrukcji historycznych pt. „Gloria victis – godni pamięci 1863-1864”.