Relikwie św. Rity na stałe w sulechowskiej świątyni

Św. Rita jest patronką spraw trudnych i beznadziejnych, a także matek i kobiet wszystkich stanów. – Ta święta została zaproszona do tej wspólnoty, by w sposób szczególny orędowała za wiernymi, wsłuchiwała się w troski i pragnienia, by je przedstawiała Bogu. Św. Rita jest od spraw beznadziejnych, bo właśnie w trudnych sytuacjach pozwoliła się prowadzić Bogu – mówił w homilii bp Regmunt.

Biskup wskazał, że św. Rita podpowiada współczesneu człowiekowi, jak patrzeć na swoje życie po Bożemu, ewangelicznie. "Ważne żebyśmy w codziennym życiu, patrząc na nasze troski umieli naśladować św. Ritę, szczególnie w wymiarze przebaczania. Niech te relikwie będą inspiracją do tego, by nasza wiara stawała się bardziej dojrzała" – zachęcał bp Regmunt.

Uroczystości poprzedziły trzydniowe rekolekcje. – Św. Rita jest blisko Pana Boga i możemy do niej przyjść, prosić i modlić się. Jest ona „skuteczną” świętą, od spraw beznadziejnych, ale także od przebaczenia i pojednania – zauważa proboszcz ks. Janusz Mikołajewicz.

Święta Rita jest jedną z najbardziej popularnych świętych na świecie. To augustianka, stygmatyczka i św. Kościoła Katolickiego żyjąca na przełomie XIV i XV wieku. Po śmierci męża i synów wstąpiła do klasztoru. Rita zmarła na gruźlicę 22 maja 1457 r. w Cascii. Tam spoczywa jej ciało nienaruszone do dziś. Sarkofag z jej nienaruszonym ciałem do dziś znajduje się w Bazylice – Sanktuarium w Cascii.

Papież Urban VIII w roku 1628 zatwierdził kult Rity. Uroczystej kanonizacji dokonał w roku 1900 papież Leon XIII, który nazwał ją: „drogocenną perłą Umbrii”.

Relikwie św. Rity znajdują także, w innym kościele diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, w Chlebowie k. Gubina.