Rok 2024 jest Rokiem Modlitwy: Jak możemy go przeżyć?

Jak możemy uczynić modlitwę centralnym punktem naszego życia? Oto kilka sposobów, jak możemy zbudować konsekwentny nawyk modlitwy w nowym roku.

Na początku listopada papież Franciszek ogłosił, że rok 2024, w ramach przygotowań do Jubileuszu 2025, będzie poświęcony modlitwie za katolików na całym świecie. „Chciałbym, aby przyszły rok, przygotowując się do Jubileuszu 2025, był całkowicie poświęcony modlitwie” – powiedział.

Jak w praktyce możemy realizować to wezwanie, aby modlitwa stała się centralną częścią naszego życia? Oto kilka sposobów, jak możemy zbudować konsekwentny nawyk modlitwy w nowym roku.

 

1. Połącz to ze swoim ulubionym rytuałem

Popularną taktyką budowania nowego nawyku jest „podczepienie” go do już istniejącego nawyku. Jeśli codziennie rano pijesz filiżankę kawy, możesz zaplanować modlitwę podczas popijania porannego „rozbudzacza”.

Czy codziennie po pracy chodzisz na siłownię? Wycieczka tam lub chwila ciszy podczas rozciągania może być okazją do kilkuminutowej modlitwy.

Jedna z moich przyjaciółek lubi modlić się o swój nadchodzący dzień, gdy każdego ranka bierze prysznic. Wie, że nie opuści prysznica, więc ten plan gwarantuje, że każdego dnia znajdzie trochę czasu na modlitwę, nawet jeśli będą to tylko dwie minuty.

Powiązanie czasu modlitwy z istniejącym nawykiem może pomóc w budowaniu nowego dobrego nawyku.

 

2. Wykorzystaj „zmarnowany” czas

Jednym z moich ulubionych sposobów lepszego zarządzania czasem jest wykorzystanie „zmarnowanego” czasu. Na przykład lubię słuchać refleksji modlitewnych, gdy rano rozładowuję zmywarkę, a często słucham audiobooka z lekturą duchową, gdy jestem w samochodzie.

Przyjaciółka zawsze modli się w drodze do szkoły ze swoimi dziećmi. Inny znajomy odmawia różaniec w drodze do pracy rano.

Znowu masz pomysł. Możemy szukać okazji, aby zamienić „zmarnowany” czas w chwilę połączenia z Bogiem.

 

3. Umieść to w swoim kalendarzu

Jednocześnie nie możemy po prostu zepchnąć naszego życia modlitewnego na margines. Jeśli budzi to niepokój, pomocne może być zaplanowanie czasu modlitwy w naszych kalendarzach. Nawet zaledwie 10 minut modlitwy rano robi ogromną różnicę, wnosząc Boży pokój i radość do naszego życia, abyśmy mogli odczuwać je przez cały dzień.

 

4. Korzystaj z technologii (w granicach rozsądku)

Nie każdy uzna technologię za przydatną rzecz do modlitwy, więc oczywiście rób to, co jest dla ciebie najlepsze. Bardzo lubię słuchać refleksji modlitewnych w aplikacji Hallow (w języku angielskim), odmawiać różaniec za pomocą aplikacji i słuchać duchowych audiobooków na telefonie.

Nawet jeśli nie lubisz robić żadnej z tych rzeczy, pomocne może być ustawienie timera lub alertu, który przypomni ci, kiedy się modlić. Lubię ustawić 10-minutowy minutnik na modlitwę podczas picia porannej kawy i to naprawdę dobrze mi się sprawdza w tym okresie życia. Jeśli ma to dla ciebie sens, istnieje wiele świetnych pomocy technicznych, które mogą ulepszyć twoje życie modlitewne.

Oto, jak zbudować silny nawyk modlitwy w nowym roku! Powodzenia!