Różaniec duchowym murem obronnym

W homilii bp Frankowski wskazał na wiele historycznych momentów, w których lokalna społeczność odczuła szczególnie maryjne orędownictwo i wezwał do jeszcze większego zawierzenia Maryi poprzez modlitwę różańcową.

– Niech odmawiany różaniec będzie duchowym murem obronnym dla waszych rodzin, siłą na trudne dni dla młodych i starszych, wytchnieniem dla chorych. Niech wspominany dzień koronacji tego przepięknego wizerunku zachęci nas do tego, aby Maryja zapanowała w naszych sercach – apelował bp Frankowski do zgromadzonych.

W uroczystości wzięli udział Rycerze Kolumba, młodzież z lokalnych szkół, grupa modlitewna "Adoremus" oraz liczni parafianie. Na zakończenie wspólnej modlitwy parafianie odnowili akt maryjnego zawierzenia.

– Od momentu koronacji dokonało się wiele duchowego dobra. Wierni codziennie gromadzą się na nabożeństwie "wieczystego różańca", powstał grupa modlitewna "Adoremus", coraz więcej osób poleca osobiste intencje do wspólnotowej modlitwy. Skrzętnie gromadzimy w naszym archiwum karty z podziękowaniami za doznane łaski i uzdrowienia. Jest ich już około 3 tysięcy. Naszym zadaniem duchowym na czas Roku Wiary jest powołanie do działania grupy apostolskiej Legion Maryi – mówił kustosz sanktuarium ks. Stanisław Szczerek.

Ożarowski wizerunek Matki Bożej Różańcowej Królowej Rodzin ukoronowany został 2 września 2007 r. przez ówczesnego ordynariusza sandomierskiego bpa Andrzeja Dzięgę koronami poświęconymi przez papieża Jana Pawła II. Uroczystość odbyła się w obecności kilku tysięcy wiernych z diecezji sandomierskiej, kieleckiej i radomskiej.

– Dla parafii i całego miasta było to wydarzenie bardzo znaczące. Tamta uroczystość zgromadziła tłumy wiernych na modlitwie i wspólnym zawierzeniu. Myślę, że to zaufanie wobec naszej Matki pozostało, bo w dalszym ciągu w maryjnej kaplicy, każdy z nas zostawia wiele próśb i podziękowań z przekonaniem, że Maryja nie opuszcza nas i w każdym czasie jest z nami – mówiła pani Krystyna.

Historia Parafii Ożarowskiej sięga XIV wieku. Matka Boża była w Ożarowie czczona od początku. Jednak w okresie reformacji miejsce to zostało przejęte przez protestantów i dlatego kult Maryi został praktycznie wygaszony.

W XIX wieku proboszcz ks. Michał Kuczepiński uprosił władze zakonu dominikanów, by obraz Matki Bożej Różańcowej został przekazany z Sandomierza do Ożarowa. Dokonało się to w pierwszą niedzielę września 1833 r. Od tego czasu historię ożarowskiej parafii łączy się nierozerwalnie z historia Obrazu Matki Bożej Różańcowej. Matka Boża czczona jest szczególnie w ostatnim czasie jako Królowa Rodzin. Poświęcenia koron dla Maryi i Dzieciątka Jezus dokonał Ojciec Święty Jan Paweł II w czasie wizyty w Sandomierzu w 1999 roku.