Ruszyła kampania wyborcza Karola Wojtyły

– 2 kwietnia 2005 roku niejednokrotnie zadawaliśmy sobie pytanie, jaka będzie Polska po Janie Pawle II? Jacy będą Polacy? Wtedy był czas na pytania, dzisiaj nadszedł moment decyzji – czy wybierasz Wojtyłę? – pytają organizatorzy akcji. Chcą w ten sposób podkreślić doniosłość codziennych wyborów człowieka.

Jak wspomina Norbert Szczepański, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II, "w kwietniu 2005 roku cały świat się zatrzymał. Odszedł ukochany Papież, ale pozostały Jego słowa i gesty. Po dziesięciu latach od śmierci Jana Pawła II zadajemy pytanie, czy tamte uczucia i emocje udało nam się zamienić w codzienne nawyki i wybory, które wyrastają z wartości?"

Akcja ma być dla Polaków zachętą do refleksji nad tym, czy wybory, jakich dokonują na co dzień dzielą czy jednoczą Polaków, czy nie są przyczyną nienawiści i pogardy.

W kampanii wyborczej Karola Wojtyły pojawiło się także hasło: „zawsze razem, nigdy przeciw sobie”. W ten sposób organizatorzy zachęcają do budowania wspólnoty w oparciu o solidarność. Przypominają, że dzisiaj słowa Papieża są równie aktualne jak wtedy, gdy przekonywał Polaków: "Nie ma wolności bez solidarności! Dzisiaj wypada powiedzieć: nie ma solidarności bez miłości, więcej, nie ma przyszłości człowieka i narodu".

Centrum Myśli Jana Pawła II od dziewięciu lat towarzyszy warszawiakom w uroczystościach rocznicowych. Każdego roku do innego odbiorcy kieruje przesłanie. – W 2011 roku zaprowadziliśmy małego Lolka do sześciolatków, później Wojtyła młodzieniec mówił do gimnazjalistów, że życie jest jak labirynt. W 10. rocznicę spoglądamy w kierunku każdego Polaka i jego codziennych wyborów – tłumaczy Norbert Szczepański.

Od 16 marca do 2 kwietnia Centrum prowadzi kampanię outdoorową. Równolegle na Facebooku prowadzona jest akcja "100 000 podpisów dla Karola Wojtyły", można do niej dołączyć do 2 kwietnia, do godz. 21.37, czyli do godziny śmierci papieża.

23 marca rozpocznie się kampania w mediach społecznościowych, a od 27 marca na rogu ulicy Marszałkowskiej i al. Jerozolimskich w Warszawie emitowany będzie spot promujący akcję.

Centralne obchody tradycyjnie już zaplanowano na Pl. Piłsudskiego w Warszawie. Wieczorne czuwanie rozpocznie się 2 kwietnia o godzinie 21:15.

Przygotowano także koncerty papieskie: Oratorium „Ecce homo 2015” pod honorowym patronatem kard. Stanisława Dziwisza, oraz Requiem, G. Verdi, koncert dedykowany Janowi Pawłowi II. Oratorium będzie można usłyszeć 11 kwietnia o godz. 20.30 w klasztorze oo. Dominikanów na Służewie i 12 kwietnia o godz. 19.30 w kościele Najświętszego Zbawiciela.

Na Requiem organizatorzy zapraszają do kościoła Wszystkich Świętych na placu Grzybowskim, 24 kwietnia o godz. 19.00.