„Ślad” dla Krzysztofa Ziemca

Krzysztof Ziemiec został nią uhonorowany "za odważne i profesjonalne pokazywania siły dobra i jego atrakcyjności w czasach, gdy świat coraz bardziej w to powątpiewa".

46-letni Ziemiec jest prezenterem telewizyjnych "Wiadomości", autorem programów "Niepokonani" (TVP1) i "Prawdę mówiąc". W książce "Niepokonani" opisał dramatyczne losy bohaterów swoich programów. W tych dniach ukazała się „Filozofia dla życia” prof. Andrzeja Półtawskiego, z którym rozmawiał razem z Markiem Maciejczakiem. Był też narratorem w filmie dokumentalnym „Jan Paweł II. Szukałem Was…” (2011).

W latach 1994–2002 Krzysztof Ziemiec pracował w Programie III Polskiego Radia, m.in. jako prowadzący audycję „Zapraszamy do Trójki”. Następnie przeszedł do stacji telewizyjnej TVN24, gdzie prowadził bloki programów informacyjnych i „Magazyn 24 godziny”. W latach 2004-2006 związany był z TVP1 jako prezenter „Wiadomości” oraz prowadzący programy publicystyczne „Kwadrans po ósmej”, „Debaty Polaków” i „A dobro Polski?”. Od października 2006 do października 2007 r. był prezenterem głównego wydania „Panoramy” w TVP2. Do prowadzenia Wiadomości w TVP1 powrócił w grudniu 2009 r.

Wśród tegorocznych nominowanych byli również: ks. Andrzej Draguła i Tomasz Rożek. Ks. Draguła, który już raz (w 2010 r.) był nominowany do Nagrody „Ślad”, tegoroczną nominację otrzymał "za dociekliwość w analizowaniu tematów trudnych i podejmowanie dialogu ze światem laickim". Ks. Draguła jest teologiem i publicystą, członkiem Zespołu Laboratorium "Więzi". Był wieloletnim współorganizatorem i rzecznikiem prasowym "Przystanku Jezus". Wydał kilka książek, ostatnio "Bluźnierstwo. Między grzechem a przestępstwem".

Natomiast Tomasz Rożek otrzymał nominację "za bezustanne poszukiwanie i wskazywanie Boga w nauce, kulturze i cywilizacji". Jest szefem działu "Nauka i gospodarka" w tygodniku "Gość Niedzielny", współpracował z różnymi stacjami telewizyjnymi i czasopismami zajmując się popularyzacją nauki. Jest autorem kilku książek, ostatnio "Nauka – to lubię. Od ziarnka piasku do gwiazd".

„Ślad” jest nagrodą dziennikarzy dla dziennikarzy i innych ludzi mediów. Przyznaje ją Kapituła uformowana bezpośrednio po śmierci bp. Jana Chrapka w 2001 roku, przez grono wybitnych dziennikarzy i ludzi mediów. Nagroda ma upamiętniać postawę Biskupa, którego dewizą były słowa: "Idź przez życie tak, aby ślady twoich stóp przetrwały Cię!".

Laureatami dotychczasowych jedenastu edycji Nagrody "Ślad" byli kolejno: Ewa Czaczkowska, Grzegorz Polak, Stefan Wilkanowicz, ks. Jerzy Szymik, Marek Zając, Szymon Hołownia, ks. Marek Gancarczyk, ks. Kazimierz Sowa, Anna Gruszecka, Tomasz Królak i Jacek Moskwa.

Decyzję o tegorocznych nominacjach podjęła podczas obrad w Warszawie Kapituła Nagrody, której przewodniczy Zbigniew Nosowski.