Spotkanie Młodych na Legnickim Polu

Trzydniowe XIX Europejskie Spotkanie Młodych rozpocznie się 23 sierpnia w Legnickim Polu. Początkowo zlot organizowany był w Głuszycy, a następnie w Krzeszowie. W tym roku po raz pierwszy odbędzie się pod Legnicą. W wydarzeniu rokrocznie uczestniczy od 300 do 600 osób z Diecezji Legnickiej, Czech i Niemiec. Tradycyjnie już, na zakończenie wakacji, Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży organizuje Spotkanie Młodych. Na Legnickich Polach rozegrała się swoista Wojna Światów. Świat cywilizacji chrześcijańskiej stanął wobec zagrożenia ze strony wojsk mahometańskich. I chociaż bitwa była przegrana, to wielu historyków uznaje ją za jedną z ważniejszych w dziejach Europy.

Obecne czasy przypominają tamto starcie. Świat cywilizacji chrześcijańskiej stoi wobec agresywnej laicyzacji. Poprzez całą historię chrześcijaństwa można dostrzec jak spełniają się słowa Jezusa: „Gdybyście byli ze świata, świat by was kochał jako swoją własność. Ale ponieważ nie jesteście ze świata, bo Ja was wybrałem sobie ze świata, dlatego was świat nienawidzi.” (J 15,19) Współcześnie nastąpiło swoiste natężenie nienawiści, tak iż Papież Benedykt XVI nazwał to zjawisko chrystofobią. Nasuwa się zatem ewangeliczne „Cóż mamy czynić?”.

Na to pytanie pragnie dać odpowiedź XIX Europejskie Spotkanie Młodych pod hasłem Wojna Światów. Program wydarzenia został tak przygotowany, by stanowić wprowadzenie do Roku Wiary. Papież Benedykt XVI zauważa, że znana jest odpowiedź Jezusa na to pytanie: „Na tym polega dzieło zamierzone przez Boga, abyście uwierzyli w tego, którego On posłał” (J 6,29). Spotkanie Młodych za cel stawia sobie to, by „na nowo odkryć smak karmienia się Słowem Bożym, wiernie przekazywanym przez Kościół i Chlebem życia, danymi jako wsparcie tym, którzy są Jego uczniami”.

Wydarzenie aktywnie wspierają gminy Legnickie Pole, Polkowice oraz starostwo legnickie. Przygotowania można śledzić na stronie Młodzieży Diecezji Legnickiej (www.mdl.legnica.pl).

 

 

Główne punkty XIX Spotkania Młodych
Wojna Światów Legnickie Pole 2012

Werbunek – 23.08 – czwartek
15:00 – otwarcie recepcji
17:00 – Eucharystia z błogosławieństwem prymicyjnym, homilia: o. Leon Knabit OSB, /Tyniec/
19:30 – koncert zespołu Rymcerze

Strategia – 24.08 – piątek
9:45 – konferencja I: ks. Zbigniew Kucharski, Generalny Asystent KSM w Polsce
12:30 – Eucharystia, homilia: ks. Stanisław Orzechowski, /Wawrzyny Wrocław/
16:00 – konferencja II: p. Andrzej Wronka, Stowarzyszenie Effatha, /Gliwice/
19:30 – Droga Krzyżowa – grupa teatralno-ewangelizacyjna „Maska”, /Polkowice/

Bitwa – 25.08 – sobota
9:45 – konferencja III: ks. Marcin Kozyra SDB, egzorcysta diecezjalny, /Lubin/
12:30 – Eucharystia: Bp. Marek Mendyk
16:00 – konferencja IV: ks. Rafał Cyfka, Pomoc Kościołowi w Potrzebie, /Warszawa/
20:00 – koncert zespołu Naaman

„Jam zwyciężył świat” – 26.08 – niedziela
9:45 – konferencja V: ks. Łukasz Rusinek, Koordynator Światowych Dni Młodzieży, /Polkowice/
12:30 – Eucharystia: Bp Stefan Cichy
16:00 – konferencja VI: Michał Tyrpa, Fundacja Paradis Judaeorum, /Kraków/
19:30 – Nabożeństwo „Jam zwyciężył świat” kończące XIX Spotkanie Młodych

A ponadto: wspólna modlitwa, Namiot Spotkania i możliwość indywidualnej adoracji Najświętszego Sakramentu, prace w grupach, tańce integracyjne, dobra zabawa i przyjaciele.