Spotkanie odpowiedzialnych za animację nowych powołań

Ogólnopolska Kongregacja Odpowiedzialnych za Duszpasterstwo Powołań trwała na Jasnej Górze w dniach 18-20 października. Hasło spotkania brzmiało: ‘Światowe Dni Młodzieży a duszpasterstwo powołań’.

W kongregacji uczestniczyli kapłani diecezjalni i zakonni, siostry i bracia zakonni, przedstawiciele instytutów świeckich i zakonów bezhabitowych – wszyscy ci, którzy są odpowiedzialni za nowe powołania. Organizatorem spotkania jest Krajowa Rada Duszpasterstwa Powołań.
 

„Zawsze dwa razy w roku jest spotkanie wszystkich duszpasterzy, którzy zajmują się powołaniami. Obecne spotkanie wypadło tuż po Światowych Dniach Powołań – mówi ks. Czesław Parzyszek, pallotyn, członek Krajowej Rady Duszpasterstwa Powołań – Ja ciągle powtarzam i będę powtarzał, że w naszym kraju nie ma kryzysu powołania do kapłaństwa, czy do życia konsekrowanego, ale jest kryzys powołanych, bo Pan Bóg powołuje, tylko jest kryzys odczytania powołania. Mimo, że jest atak na Kościół, że wszyscy nie sprzyjają temu, ani rodzina: ‘a po co ty tam pójdziesz’, zwłaszcza w czasie dzisiejszej nagonki, wydaje mi się, że jest Boża łaska i Bóg działa, i są ludzi odważni, którzy jednak mówią Panu Bogu ‘tak’, świadczy o tym to, że w seminariach i rodzinach zakonnych jest więcej niż w zeszłym roku. To nie jest działanie kogoś od zewnątrz, tylko od wewnątrz, działanie Pana Boga, a ten działa na różny sposób”.
 

Mszy św. w piątek, 18 października przewodniczył i homilię wygłosił bp Marek Solarczyk, bp pomocniczy diec. warszawsko-praskiej, delegat Episkopatu ds. Powołań. Słowa powitania w imieniu Jasnej Góry wypowiedział o. Wojciech Dec, jasnogórski referent ds. powołań: „Niech Maryja wyprasza tym, którzy myślą o drodze powołania kapłańskiego, zakonnego, łaskę wiary i odwagę w pójściu za Chrystusem, i niech wyprasza nam światło Ducha Świętego, byśmy umieli być tymi narzędziami, które pokornie pomogą rozeznać to, co jest wolą Bożą dla innych” – mówił o. Wojciech.
 

„To, co dzisiaj przypomina Ewangelia, pokazuje ten moment, kiedy Jezus powołuje swoich robotników. Kiedy stajemy tutaj w tej wspólnocie referentów odpowiedzialnych za powołanie, stajemy przecież z tym głębokim przeświadczeniem, że dotykamy właśnie takiej tajemnicy, oto Chrystus powołuje. A to, co jest doświadczeniem robotnika powołanego i posłanego przez Boga, to jest ta niesamowita szansa, ale i wielkie wyzwaniem, aby być wiernym temu wyzwaniu, które Chrystus przekazał, aby wiernie i z całą pokorą nieść to, co jest Jego prawdą, ale i to, co jest Jego mocą. Dlatego potrzeba nam takiego czasu, i takiego dnia i takiej refleksji, jaka tutaj nam dzisiaj towarzyszy, właśnie tego, abyśmy potrafili być tymi, którzy zatrzymają się, którzy usłyszą, którzy odnowią w sobie to głębokie przeżywanie, nie tylko w przeżywaniu powołania kapłańskiego, zakonnego, ale również przeżywania powołania małżeńskiego i życia w rodzinie – podkreślał bp Marek Solarczyk – Dzisiaj jesteśmy tutaj, aby nie tyle dokonać refleksji w naszym umyśle, jesteśmy tutaj, aby na nowo stanąć przy Bogu, który powołał i Bogu, który powołuje, aby stanąć również duchowo z każdym, który przeżywa tę tajemnicę decyzji, wyboru, aby pójść drogą, ale i również na niej wytrwać, aby umieć odnaleźć sens i nadzieję w tym, co on przeżywa, czego doświadcza, co świat mu proponuje.

Dzisiejszy patron św. Łukasz jest niesamowitym znakiem i przykładem, warto przyjąć to powołanie, które Bóg daje za pośrednictwem i w znakach i świadectwie innych, ale przede wszystkim warto i należy odczytać w tym Boże Słowo, Boże prowadzenie, i Boże dzieło”.