Świadectwo i przykład dla całej Polski

Kard. Nycz podkreślił w homilii, że spotkanie w Grodzisku Mazowieckim ma rangę wielkiego świadectwa dla całej Polski i wielkiego przykładu, że można być we współczesnym świecie rodziną z większą liczbą dzieci.

Kardynał zwracał uwagę, że świadectwo rodzin wielodzietnych to przykład, że „można być dziś, we współczesnym świecie rodziną z większą liczbą dzieci; że można i trzeba być takimi rodzinami. To także świadectwo mówiące, że „dzieci, rodziny i wychowanie to najważniejsze sprawy w życiu i powołaniu człowieka, stojące na czele ziemskich zadań – po to by wszystkie inne dziedziny społecznego zaangażowania służyły temu wielkiemu powołaniu do życia w rodzinie, do dzietności i wychowania w najbardziej normalnym, pierwszym środowisku wychowawczym”.

Kard. Nycz podkreślił, że ojcostwo i macierzyństwo to najważniejsze wymiary powołania człowieka. Zauważył także, że Grodzisk Mazowiecki nie bez przyczyny został wybrany na miejsce zjazdu dużych rodzin.

„To spotkanie reprezentantów dużych rodzin z całej Polski odbywa się tutaj, w Grodzisku Mazowieckim, gdzie pięć lat temu narodziła się karta praw wielkiej rodziny; tu, gdzie burmistrz miasta Grzegorz Benedykciński pokazał, że jest to możliwe” – mówił metropolita warszawski.

Zdaniem kard. Nycza, to właśnie z Grodziska Mazowieckiego powinna wyjść „wielka iskra troski o rodzinę w Polsce, troski o dzietność polskich rodzin, troski o rodziny w każdym aspekcie życia”. – Tak, żebyśmy nie musieli ciągle być straszeni katastrofalną demografią, jaka zawisła nad naszą Ojczyzną – dodawał.

Dzięki Karcie Dużej Rodziny, wprowadzonej pięć lat temu w Grodzisku Mazowieckim, ponad 400 rodzin wielodzietnych korzysta ze zniżek m.in. na basen, kino, komunikację i przedszkola.

Jak zapowiedział wczoraj prezydent Bronisław Komorowski, Karta Dużej Rodziny zostanie wprowadzona w całej Polsce.

W dwudniowym ogólnopolskim święcie dużych rodzin wzięło udział ok. 1000 osób z całego kraju, w tym ok. 600 dzieci.