Święty Wojciech – patron wiary wzywającej do świadectwa

Także współczesne pokolenia św. Wojciech uczy wiary – przekonuje bp Wojciech Polak. Doroczna uroczystość odpustowa ku czci Świętego będzie się odbywać w Gnieźnie w dniach 27-28 kwietnia.

Święty Wojciech wskazał dopiero co ochrzczonemu narodowi, co znaczy świadectwo wiary. Był człowiekiem wielkiego otwarcia i dialogu. Jednoczył w wyznawaniu wiary wiele narodów, jest też świętym niepodzielonego Kościoła. – Poświadczył swoją wiarę męczeńską krwią i stąd jest dla współczesnego świata przykładem konsekwencji w wyznawaniu wiary – mówi bp Wojciech Polak, sekretarz generalny Episkopatu i biskup pomocniczy archidiecezji gnieźnieńskiej.

Doroczna uroczystość odpustowa ku czci św. Wojciecha będzie się odbywać w Gnieźnie w dniach 27-28 kwietnia. Tradycyjnie odpust świętowojciechowy rozpocznie się w sobotni wieczór Nieszporami ku czci św. Wojciecha. W niedzielę ulicami Gniezna przejdzie procesja z relikwiami biskupa-męczennika. Na Placu św. Wojciecha u stóp katedry będzie sprawowana uroczysta suma. W tym roku Mszy św. odpustowej będzie przewodniczył kard. Joachim Meisner z Kolonii, a słowo Boże wygłosi metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Wieloletnim zwyczajem, zapoczątkowanym przez bł. Jana Pawła II, w tym dniu nuncjusz apostolski wręczy krzyże misyjne duchownym, zakonnicom i świeckim udającym się na misje.