W 2020 r. w Krakowie odbędzie się Międzynarodowy Kongres Młodych

Jak poinformowało PAP w piątek w przekazanym komunikacie przez biuro prasowe Episkopatu Polski, jednym z tematów spotkania Prezydium CCEE był Kongres Młodych, który zostanie zorganizowany w ramach Komisji ds. Młodzieży CCEE od 20 do 23 października 2020 roku w Krakowie w Polsce. „Będzie to spotkanie podobne do obrad młodych przygotowujących do synodu na temat młodzieży, ale ukierunkowane przede wszystkim na komentarz do adhortacji +Christus vivit+” – podkreślił abp Gądecki cytowany w komunikacie. Dodał, że temat spotkania będzie prawdopodobnie dotyczył kwestii wolności, którą ofiaruje Jezus.

 

Według relacji abp. Gądeckiego, obrady Prezydium Rady Konferencji Episkopatów Europy dotyczyły głównie przygotowań do zebrania plenarnego CCEE, które odbędzie się od 3 do 6 października 2019 roku w Santiago de Compostela w Hiszpanii. Poprzednie odbyło się w Poznaniu, a ich tematem był duch solidarności w Europie. Tym razem spotkanie będzie zatytułowane: „Europa, czas przebudzenia. Znaki Nadziei”.

 

Przewodniczący Episkopatu Polski powiedział, że w spotkaniu weźmie udział m.in. francuska filozof prof. Chantal Delsol, która wprowadzi w temat spotkania. Moderatorem dyskusji i konferencji dla mediów pierwszego dnia obrad będzie abp Stanisław Gądecki, a drugiego dnia kard. Vincent Nichols. W niedzielę, 6 października, uczestnicy spotkania będą koncelebrować mszę św. w kościele św. Franciszka w Santiago de Compostela. Na zakończenie obrad wysłuchają konferencji kard. Angelo Bagniasco, przewodniczącego Rady Konferencji Episkopatów Europy.

 

Abp Gądecki poinformował, że oprócz październikowego zebrania plenarnego CCEE, członkowie Prezydium Rady podjęli również temat przygotowywanego w Rzymie od 11 do 14 września 2019 roku spotkania biskupów katolickich rytu wschodniego oraz forum katolicko-prawosławnego planowanego od 3 do 6 lutego 2020 roku.

 

Przewodniczący Episkopatu Polski podkreślił, że podczas spotkania Prezydium CCEE omawiano również temat przygotowań do 50-lecia istnienia Rady Konferencji Episkopatów Europy, które przypada w 2021 roku. Rada została ustanowiona 25 marca 1971 roku w Rzymie. Dodał, że w ramach jubileuszu przewiduje się m.in. spotkanie w Rzymie i audiencję u Ojca Świętego, a takżespotkanie sekretarzy generalnych CCEE, które odbędzie się od 1 do 13 lipca 2021 roku w Sankt Gallen.

 

Rada Konferencji Episkopatów Europy (Consilium Conferentiarum Episcoporum Europae – CCEE) powstała w 1971 r. Sekretariat Rady mieści się w szwajcarskim Sankt Gallen. Zgodnie ze statutem z 1993 r. poszczególne konferencje biskupów reprezentowane są przez swych przewodniczących. Zadaniem Rady jest koordynowanie współpracy Kościołów lokalnych Europy.